A to v případě, kdy je zmiňovaný prostor tzv. „samostatně vymezenou jednotkou s více vlastníky“.  

Od ledna 2018 platí, že pokud takový byt prodáváte a najdete kupce (přes realitku, přes inzerát), musíte nejprve písemně nabídnout garážové stání či sklep ostatním majitelům bytů v domě. A přednostní odkup musíte sousedům nabídnout za cenu, na jaké jste se dohodli s kupcem. k vaší nabídce vyjádřili a v případě zájmu i zaplatili.

Teprve pokud se ve lhůtě nevyjádří nebo vám rovnou podepíší, že se vzdávají předkupního práva, je byt „volný“. „Od každého spoluvlastníka garážových prostor bude majitel při prodeji potřebovat písemnou odpověď. Ve větších domech či developerských projektech může jít o desítky až stovky majitelů. Těm musí být doručena nabídka podílu ke koupi,“ popisuje realitní makléř RE/MAX Alfa Jan Zachystal.

Když soused řekne, že vaše garážové stání chce, má na ně přednostní právo. Pokud o garáž projeví zájem více sousedů, přednost mají ti s větším vlastnickým podílem. Vámi nalezený kupec si tedy možná nakonec koupí jen samotný byt, v tom případě se však dá předpokládat, že požádá o slevu, nebo si dokonce celou koupi rozmyslí.

KATASTR ROZHODUJE

Jak poznám, že se mě nové předkupní právo týká? Záleží na tom, jak jsou vaše garáž či sklep zapsány na katastru nemovitostí. Když jsou tzv. součástí nebo příslušenstvím bytu (většina případů), tak předkupní právo nemusíte řešit. To samé platí, pokud je garáž tzv. součástí podílu na společných částech domu či pozemku. Velmi obezřetní by ale měli být majitelé novějších staveb.

„Odhadem až 90 procent nových developerských projektů je totiž prodáváno tak, že se parkovací místo či sklep určí podílem na společných prostorách domu,“ vysvětluje Zachystal.

Pokud by majitel prodal byt bez předchozí nabídky sousedům, ti se podle zákona mohou domáhat svých práv na novém majiteli a žádat po něm, aby jim garáž či sklep prodal za stejných podmínek, za jakých je koupil.  

Podle zástupců realitních kanceláří většina lidí o nové povinnosti ještě neví. „Zatím se množí pouze dotazy makléřů, zda se na nemovitosti v jejich portfoliu tato zákonná povinnost vztahuje či nikoliv,“ říká vedoucí právního oddělení Next Reality Andrea Holubová. 

„Dobrá rada pro případ, že prodávající nechce čekat tři měsíce na to, zda některý z oslovených spoluvlastníků svého práva využije, je obejít všechny spoluvlastníky s písemnou nabídkou a získat jejich podpis, který bude stvrzovat, že svého předkupního práva nevyužívají,“ doporučuje Holubová. Možné, i když časově delší, je oslovit sousedy i doporučeným dopisem či datovou schránkou. Jakékoliv ústí dohody „na chodbě“ ale zákon nepřipouští. 

VYŘEŠENÝ PROBLÉM

Loni bylo v Česku dokončeno přes devět tisíc nových bytů. Například podle největšího tuzemského developera však – při troše snahy  – šlo vlastnická práva upravit už dopředu i s ohledem na novou úpravu.

„Problém s předkupním právem naši klienti řešit nemusí. Central Group totiž parkovací stání ve společných garážích nebo sklepy vymezuje jako společné části bytových domů, zároveň ale zřizuje výlučné užívací právo ke konkrétnímu parkovacímu stání či sklepu jednotlivým majitelům bytů. Takové výlučné užívací právo je pak pevně spojeno s konkrétním bytem a v případě jeho prodeje přejde na nového vlastníka bytu,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí společnosti Marcela Fialková.