Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesorka Dvořáková: Politika u nás funguje na principu systémové korupce

Praha /ROZHOVOR/ - Dokud si budou politici na levici i na pravici myslet, že rozdávat trafiky za změnu názoru je normální, pak se korupce a frustrace z politiky nikdy nezbavíme, říká profesorka Vladimíra Dvořáková. Žena, která v čele Akreditační komise prokázala, že ctít pravidla a neohýbat hřbet v konečném součtu vždy stojí za to.

10.8.2013 90
SDÍLEJ:

Profesorka Vladimíra Dvořáková.Foto: DENÍK/Vladimír Šťastný

Sněmovna nedala důvěru Rusnokově vládě, ale stojedničová koalice se zhroutila. Je to vítězství prezidenta Zemana, znovuzrození Bohuslava Sobotky, totální porážka pravice, rozpad ODS – co z toho vnímáte jako nejdůležitější?
Všechny ty jevy budeme moci interpretovat až v souvislosti s tím, jestli se podaří rozpustit sněmovnu.

Chcete tím říct, že by si to přes veškeré proklamace poslanci ČSSD, KSČM a TOP 09 ještě mohli rozmyslet?
Upřímně řečeno, vy věříte jakýmkoli prohlášením, která z úst politiků zaznějí? Dlouhodobě upozorňuji na velký problém politologů. Když analyzujeme situaci v zahraničí, máme k dispozici stanoviska stran, víme, kdo za ně vyjednává, jak vznikl určitý kompromis v programu nebo i obsazení funkcí během koaličních jednání. To jsou běžné věci a my z nich můžeme udělat politologický závěr. 
U nás to ale nejde, protože nevíme, kdo kdy někoho přemluví, co mu za to slíbí, kdo poté najednou onemocní nebo odejde ze sálu. Třeba ta slavná koaliční stojednička. Ve středu dopoledne existovala, ovšem večer už ne kvůli dvěma členům ODS.

A Karolíně Peake.
Ano, ale ta reagovala na chování poslanců Úlehly a Floriána. Navíc, i kdyby paní Peake hlasovala proti Rusnokovi, nedalo by to dohromady onu koaliční stojedničku,
o níž pánové Kalousek a Kuba tak přesvědčivě hovořili. Jiří Paroubek hlasoval proti Rusnokovi, ale určitě by nezvedl ruku pro vládu Miroslavy Němcové. Stojednička prostě ve středu přestala existovat.

Profesorka Vladimíra Dvořáková.Miroslav Kalousek na to ihned reagoval slovy, že ODS je stále stranou ovládanou kmotry, tudíž nespolehlivým partnerem. Lze jeho výrok přečíst tak, že 
o klíčovém hlasování volebního období rozhodl politický podnikatel Tomáš Hrdlička?
Přečíst to mohu tak, že tady nefunguje normální politika, ale že ji ovlivňují lidé ze zákulisí, s velkým vlivem a napojením na různé korupční aktivity. Jsou to lidé schopní poslance zaplatit, eventuálně jim něco nabídnout, vydírat je. Proto je tak obtížné pro politology, natož běžné občany, předvídat další vývoj. Politika u nás funguje na principu systémové korupce, která je hybatelem dění na politické scéně.

Změní to předčasné volby?
Jsou jistě nejlepším řešením momentální situace. Pokud se má s korupcí udělat něco systémově, pak se ovšem musí přijmout kvalitní zákon o úřednících, o financování politických stran, o lobbingu. Kromě toho musí přijít obrovský tlak veřejnosti na politiky samé, aby se začali chovat jinak. Bohužel u nás je zvykem, že když někomu fandíme, nevadí nám, že porušuje pravidla. Všimněte si, jak se většinově chovala média, když překračoval ústavní zvyklosti Václav Klaus a když to nyní dělá Miloš Zeman. Klausovi odpustila mnohé, zatímco na Zemanovi nenechávají nit suchou.

Nevím, jestli mají tu moc média, ale nelhostejná veřejnost určitě ano. Stačí se podívat, jak rychle ministr kultury Jiří Balvín vycouval z odvolání šéfa ND Jana Buriana.
Tam to bylo jednoznačné, protože odpor byl mimořádně silný a jednotný. Ale podívejte se pár měsíců zpátky a zjistíte, že to zdaleka není běžné. Na Úřadu vlády rozhodovala Jana Nagyová a nic se nedělo, hroší kůže odpovědných politiků musela být opravdu silná. Je pravda, že pokud společenský tlak není vytrvalý, politici si dělají, co chtějí. Pravidla se prostě musejí obecně dodržovat bez ohledu na politické zabarvení. Neférové kroky jsou neférové, nesmí rozhodovat, jestli je dělá Klaus nebo Zeman.

Problém ovšem nastává, když se do role mravokárce a jediného obhájce parlamentní demokracie stylizuje Miroslav Kalousek.
Jistě, když slyšíme slova 
o obhajobě demokracie 
a transparentnosti od lidí, kteří jsou za dnešní marasmus zodpovědní, tak to je bída. Vzpomeňte si, že když se 
o osekání prezidentských pravomocí mluvilo v Klausově éře, tak ODS byla striktně proti. Teď za Zemana najednou po něm volá. U politiků mě takové jednání zase až tak nepřekvapuje, ale vadí mi, že podobný model přebírá velká část médií. To je chybné, zejména veřejnoprávní média musejí zachovávat neutralitu. Stačí se podívat na kauzu Rath. Od počátku ho média prezentovala jako vinného bídáka, tleskala, že ho zavřeli, a nikoho nevzrušovalo, že byl déle než rok ve vazbě. Jakmile se to však dotklo jiného okruhu lidí, zvedla se vlna pohoršení, že tady rozhodují policejní plukovníci a prokurátoři. Přitom minimálně kauza Nagyová a zneužití Vojenského zpravodajství dokazují obrovské selhání státu.

Tam je ale většinová shoda, že to bohatě na pád vlády stačilo.
Ovšem nejen to. V případě tří bývalých poslanců ODS se ihned začalo mluvit o tom, že nejde o korupci, ale normální jednání. Politický kompromis je, když se vyjednává o nějakých zákonných návrzích, 
a pokud nemám dost hlasů, tak předložím mírnější verzi nebo zvolím jinou formulaci. Jde-li však o obsah a někdo hlasuje jinak na základě motivace, že za to něco dostane, tak je to korupce. Nemohu říct, zda podle trestního práva, to musí posoudit soud, ale z hlediska definice úplatkářství ve společenských vědách, to je korupční jednání. A tady? Tady se z nich dělají oběti, na které si nějaký prokurátor něco vymyslel. Petr Nečas od počátku mluvil o tom, že v případě exposlanců šlo o politický deal a že to je v politice normální. Což pochopitelně není, protože nemůžeme předvídat výsledky takového jednání. Tím se vracím k hlasování o důvěře, kdy opravdu nevím, proč pánové Úlehla a Florián opustili sál. Měla toho všeho Karolína Peake opravdu plné zuby, jak říká, nebo to bylo předem domluvené? Cílem jejich konání bylo zesměšnit stojedničkovou koalici a ukázat, že stála na pískových základech.

Cui bono čili komu to prospělo?
Určitě Miloši Zemanovi, neboť se potvrdilo, že měl pravdu, když stojedničku zpochybňoval.

Profesorka Vladimíra Dvořáková.Až na to, že efekt by to mělo jen ve chvíli, kdyby Rusnokova vláda získala důvěru a nespělo to 
k předčasným volbám.
Když Miloš Zeman Rusnokovu vládu jmenoval, jistě předpokládal, že se nějakým způsobem, různými mechanismy a politickými dealy dospěje k vyslovení důvěry, respektive snížení kvora odchodem některých lidí ze sálu.

Je fakt, že prezident dal všem poslancům najevo, co udělá, pokud by se ukázala stojedničková jednota. S připomenutím slov Václava Havla před hlasováním o důvěře Tošovského vládě naznačil, že bude vyjednávat celé týdny, než pověří někoho dalšího. A pak s odkazem na šetření návladního Ištvana rovnou řekl, že než ho uzavře, nikomu druhý pokus nedá.
Připomenutí projevu Václava Havla bylo mimo kontext, protože Havel ta slova nikdy nepronesl ve sněmovně, podobnou úvahu řekl jinde, ovšem dobře. Naopak vůbec nerozumím tomu, co Zeman sledoval podmínkou spojenou s vyšetřováním státního zástupce Ištvana. Prezident se představil jako ten dobrý a spravedlivý muž, jenž podporuje nezávislé vyšetřování, ale zároveň doktoru Ištvanovi podrazil nohy.

Čím?
Třeba tím, že nepřesně interpretoval Ištvanova slova 
HN, kde mluvil o tom, kdo dříve bránil policistům 
a státním zástupcům ve vyšetřování a že by byla senzace, kdyby to odhalil, ale asi se to nestane, neboť nemá důkazy. Prezident to ovšem použil tak, jako by Ištvanovo vyšetřování mělo v řádu dnů přinést senzaci. Přitom všichni vědí, že Ištvana si pan Zeman pozval na Hrad, avšak nevědí, 
o čem tam mluvili. Může to tedy vyznít, že Zeman má vyšetřování pod kontrolou. Tím ovšem posiluje nedůvěru vůči státním zástupcům. Ištvan mu pravděpodobně nic neřekl, ale to podezření tady je.

Miloš Zeman si nicméně byl jistý, že Rusnokova vláda důvěru získá. Když to ještě v úterý tak nevypadalo, nepoužil beranidlo 
s Ištvanem jen jako jednoznačné sdělení koalici, že druhý pokus od něj v žádném případě nedostane? Pro prezidenta a hlavně jeho SPOZ jsou předčasné volby přece nevýhodné.
Miloš Zeman si předčasné volby skutečně moc nepřeje, chtěl, aby Rusnokův tým vládl déle. Od začátku potřeboval obsadit posty, dostat se k informacím, vyslat na klíčová místa své lidi. A pak připravit rozpočet, který je klíčem ke správě země. To se mu ovšem stejně povede, protože za jakékoliv situace ho vypracuje jeho vláda. Rusnokova mise tedy byla splněna.

Bylo pro Miloše Zemana stejně důležité upravit si poměry 
v ČSSD k obrazu svému?
Určitě svými kroky v minulých měsících ukázal, kdo bude politiku v ČSSD určovat. Je ovšem otázka, jestli to nebylo překalkulované. Bohuslav Sobotka nakonec udržel jednotu strany, nepostavil se přímo proti Zemanovi 
a Michal Hašek to naopak se servilní pokorou vůči Miloši Zemanovi přehnal. Choval se tak, jako by ochotně obětoval emancipaci a hrdost vlastní strany, byl hrozně prvoplánový. To, co část lidí vnímala jako Sobotkovu prohru nebo nepřijatelný ústupek, se může v dlouhodobějším horizontu ukázat jako plus. Lidé nemají totiž moc rádi typy Hujer.

Dovedete si představit, že pokud ČSSD získá kolem 35 procent hlasů, prezident Zeman jmenuje premiérem někoho jiného než předsedu Sobotku?
Bohužel ano, v nějaké podobě se o to pokusí, proto ve svém vystoupení hovořil 
o jmenování představitele vítězné strany a ne předsedy.

Podle vás by ČSSD přijala, že by jejího úspěšného volebního lídra prezident odkopl?
Bude záležet na dalším vývoji. Sobotkovi, který původně vypadal jako odepsaný muž, hodně pomohlo, že se TOP 09 rychle připojila k výzvě na rozpuštění sněmovny. Koncem týdne už zase Sobotka vystupoval jako lídr a Hašek stál bokem. Mám dojem, že Hašek to hujerství, kdy přinesl prezidentovi kraje na stříbrném podnosu, přepískl.

Profesorka Vladimíra Dvořáková.Vše nasvědčuje, že na podzim budou předčasné volby. Jak důležité bude – vzhledem k systémovému boji s korupcí a kmotrovstvím – kdo se dostane na stranické kandidátky, aby se všechno neopakovalo znovu, akorát místo modrého by to mělo oranžový přebal?
Samozřejmě v regionálním měřítku to hrozí, vůči propojení lokálních kmotrů a podnikatelských struktur není ČSSD o mnoho odolnější, než byla před ní ODS. Proto mluvím o zažitém mechanismu, kdy se všechny ty dealy vnímají jako normální. Jistě bude důležité, kdo se na kandidátkách objeví. Měli by si na to dát pozor strany a hlavně občané. Upozorňuji však, že spoléhat na nějaké kroužkování nebo změny volebních systémů nic nevyřeší. V první řadě se musí obnovit normální funkčnost státu. Není přece možné, aby docházelo k tomu, co se dělo kolem sKaret, registrů vozidel. Tady byly zablokovány kontrolní mechanismy, instituce pracují neprofesionálně a jsou zpolitizované, dozorčí rady se dávají jako trafiky. To samozřejmě není o těch třiceti tisících za čtyři hodiny práce měsíčně, ale o tom, že místo kontrolní role takové rady fungují jako odrazové můstky pro jiné kšefty.

Autor: Kateřina Perknerová

10.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 90
SDÍLEJ:
Ratko Mladić. Ilustrační snímek
2

Mladič je vinný z válečných zločinů v Jugoslávii, dostal doživotí

Jana Nečasová
AKTUALIZOVÁNO
29 8

Vinna. Nečasová zneužívala Vojenské zpravodajství, dostala dva roky podmíněně

Konec modelky: chtěla slávu, skončila ve vězení

Místo světových přehlídkových mol vězení. Takový osud potkal modelku Sarah CH. (24 let) z Karvinska, kterou ve středu Krajský soud v Ostravě poslal na pět a půl roku za mříže.

AKTUALIZOVÁNO

Člen ANO převedl pozemky na tchýni, městská firma je pak koupila za pětinásobek

Opoziční politici z ODS upozornili na další podezřelé nákupy městské akciové společnosti Služby města Pardubic. Ty měly v roce 2016 nakoupit za více než pět milionů korun lesní pozemky u Černé za Bory, které pouhý rok předtím koupil v dražbě člen představenstva SmP a štědrý přispěvatel hnutí ANO Karel Hron za 959 tisíc. ANO přitom vede radniční koalici. 

Opilí bratři dostali za napadení muže v metru podmínku

/VIDEO/ Bratři Miloslav a Jaroslav Smetanovi (24 a 22 let) napadli letos v červnu cestujícího v metru, který je upozornil na neslušné chování. U soudu za to dostali osmnáctiměsíční podmínku s odkladem na tři a půl roku.

AKTUALIZOVÁNO

Krnáčová bere za úspěch otevření Blanky. Praha se nových tratí zatím nedočká

/VIDEO/ Doprava v Praze, kompetence magistrátu a městských částí, otázka AirBnB či celkové plnění programu pražské koalice. O tom všem a dalších problémech, které trápí Pražany, Deník ve středu diskutoval s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Celou debatu si můžete přečíst v on-line reportáži.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT