Mládež ve věku od 15 do 18 let užívá alkohol. Přesvědčila se o tom kontrola na několika místech na Domažlicku, například v Holýšově, Horšovském Týně a Domažlicích, kde jedné dívce dokonce naměřili 0,92 promile. „Zaměřujeme se na mládež a dodržování zákona, který ji má chránit před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami,“ uvedla Deníku před jedním z kontrolovaných míst policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Hned v první domažlické hospůdce zastihla policie u piva dva hochy. První, šestnáctiletý, posléze ´nadýchal´ do přístroje Dräger 0,53 promile alkoholu, jeho o rok starší kamarád pak 0,56 promile. „Provozovatelé, kteří nezletilým nalévají, riskují vysoké pokuty. Fyzické osobě hrozí pokuta do 50 000 korun, právnické až do půl milionu. Obsluha, která mládeži podá alkohol, může za tento přestupek zaplatit až tři tisíce,“ vysvětlila Čejková.

Jen v Domažlicích ten den zkontrolovali desítky adolescentů. Se zjištěním, že alkohol není řadě z nich cizí, dokonce ani děvčatům. Náš Deník byl při tom, když 16leté dívce vystavil přístroj Dräger lístek s hodnotou 0,92 promile. „Alkohol piji pravidelně, ale jen na diskotéce. Chodím sem tak třikrát týdně,“ uvedla dívka policistům do protokolu. Mezi mládeží objevili policisté v kontrolovaných zařízeních i ty, jejichž rodiče si mysleli, že jsou na návštěvě u kamaráda, nikoli na akci, kde někdy také pijí alkohol.

Kromě policie a ´sociálky´ byli při kontrolách přítomni i policejní psi vycvičení na vyhledávání drog. Teprve třináctiletého chlapce vezla z Domažlic po 22. hodině domů k rodičům do blízké vsi sociální pracovnice. Zarážející byl také fakt, že mladí u sebe nenosí průkaz totožnosti, takže si ji policisté museli ověřovat. S konečnými výsledky akce čtenáře Deníku seznámíme v nejbližších dnech.