Škoda Auto v Mladé Boleslavi již kvůli finanční krizi musela propustit přes tisíc pracovníků najatých personálními agenturami. Potvrdil to předseda odborů KOVO ve firmě Jaroslav Povšík. Podle informací z automobilky ale bude snižování počtu těchto zaměstnanců pokračovat. O práci mají přijít ještě nejméně další čtyři stovky lidí.

„Stav agenturního personálu přizpůsobujeme aktuálním potřebám,“ uvedl mluvčí firmy Jaroslav Černý. Jak jsme již informovali, město Mladá Boleslav, především však cizinecká Policie ČR, se obávají nárůstu kriminality kvůli tomu, že by se v ulicích mohlo začít potulovat více cizinců bez práce a bez domova. Tím by mohlo dojít k masivnímu nárůstu kriminality.

Už teď je situace pro mnohé obyvatele nepříjemná například v Havlíčkově ulici. „Tudy projít s nákupem je o strach. Potulují se tu zarostlí a opilí bezdomovci, skupiny podivných lidí a prostě je to tu nepříjemné,“ říká například David Beneš z Boleslavi.

To si uvědomuje i cizinecká policie. „Ředitel Služby cizinecké policie Vladislav Husák se zúčastnil jednání, které se uskutečnilo nedávno v Mladé Boleslavi. Jednalo se o informativní schůzku, kde byly nastartovány především informační toky ve spolupráci se Škodou Auto,“ řekla Deníku mluvčí cizinecké policie Barbora Kudláčková.

Podle ní je praven plán pravidelných kontrol cizinců na ubytovnách v Mladé Boleslavi. „Máme připravený harmonogram kontrol případného porušování režimu pobytu těchto cizinců,“ dodala Kudláčková.

Jedna taková razie už proběhla tento týden v jedné z ubytoven firmy Otass v Mladé Boleslavi. Akce byla zaměřena především na pátrání po hledaných osobách a věcech, dále na kontrolu dodržování pobytového režimu a odhalování nelegální migrace cizinců a trestné činnosti s ní související.

„Do akce bylo nasazeno 18 policistů, včetně dvou psovodů. Bylo zkontrolováno 65 vízových cizinců, 11 cizinců ze států Evropské unie a jeden občan České republiky,“ řekla Deníku mluvčí Oblastního ředitelství cizinecké policie Praha Jana Dudová.

Chtěl skočit z okna

Během kontroly se snažil jeden cizinec utéct. Chtěl vyskočit z okna, ale v útěku mu zabránil pes. Policisté předvedli sedm osob, které byly bez dokladů a nemohly prokázat svou totožnost. Po ověření totožnosti byly propuštěny. Jeden občan Vietnamu pobýval na našem území nelegálně, proto byl na tři roky vyhoštěn ze země. „Během akce bylo uloženo 21 pokut v celkové částce 7 700 korun,“ dodala Dudová.

Na potíže se však chystá i městská policie. Strážníci mají přichystaný plán posílených služeb pro případ, že by kvůli propuštěným cizincům začala růst kriminalita. „Situace se uklidnila, když jsme letos na jaře ukázali zdvižený prst některým agenturním pracovníkům, kteří se dopouštěli trestních činů. Mnozí přišli o práci a museli z ubytovny odejít,“ řekl ředitel městské policie Tomáš Kypta.