A pedagožka by jej asi těžko mohla trestat. Úplně stejné gesto i jeho vysvětlení totiž premiér Mirek Topolánek (ODS) použil před poslanci. Na únorové sněmovní schůzi prostředníček ukázal levicovým poslancům, ale omlouval se slovy: „Jen jsem ukazoval ministrovi Kalouskovi, že je jednička.“ O jeho prostředníčku informovali nejen čeští novináři, ale i mnohé zahraniční agentury.

Psychiatr Jan Cimický Deníku řekl, že špičkoví politici či sportovci udávají tón ve společnosti, ostatní je napodobují, což platí hlavně o mládeži. „Ryba vždycky smrdí od hlavy. Premiérovi chybí vnitřní sebekontrola,“ dodal Cimický.

Vztyčený prst ale zdaleka není jediné faux pas, kterého se Topolánek v premiérské funkci dopustil. V úterý pozdě večer, kdy novináři čekali na výsledky schůzky předsedů tří vládních stran o budoucnosti Jiřího Čunka, Topolánek přejížděl ze svého bydliště na Hradčanech do bytu své přítelkyně Lucie Talmanové. Při pohledu na žurnalisty utrousil: „Jděte do pr…!“

Tentýž den na novinářský dotaz z deníku Šíp, zda mu šéf ČEZ Martin Roman daroval hodinky za 300 tisíc, poslal SMS s výhružkou: „Es kommt der Tag.“ Spojení „Jednou přijde den“ přitom používali členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Včera Topolánek ovšem rezolutně prohlásil: „Jsou to uměle vyvolané skandály kolem mé osoby. Já už se k tomu nebudu vyjadřovat.“