„Nizozemská novinářka odhalila, kdo stojí za plánem potravinové krize v zemi! Bill Gates!“

„Bomba: Eva Vlaardinerbroeková odhaluje, jak může být Bill Gates spojen s převzetím země farmářů. Ti mají dobytek a produkují hovězí maso. Hádejte, kdo loni investoval 600 milionů dolarů do Pikniku? Správně: Bill Gates, muž, který chce, abyste jedli falešné, syntetické maso.“

Takové a podobné úvodníky provázejí šíření asi sedmiminutového videa, v němž vystupuje bývalá členka nizozemské krajně-pravicové euroskeptické politické strany FvD (Forum voor Democratie, tedy Forum pro demokracii) Eva Vlaardinerbroeková, která v současnosti žije ve Švédsku. 

„Za všechno může Gates“

Vlaardinerbroeková ve videu tvrdí, že plán nizozemské vlády snížit do roku 2030 na polovinu emise dusíku a čpavku produkovaného hospodářskými zvířaty, proti němuž nizozemští farmáři protestují, vznikl proto, že švagrem nizozemského ministra, který podle ní tento zákon prosadil (Vlaardinerbroeková ho nejmenuje), je majitel online supermarketu Picnic, do nějž loni investoval 600 milionů dolarů Bill Gates. Toho označuje jako „člověka, který chce, abyste jedli falešné maso“.

Video s Vlaardinerbroekovou, doplněné českými titulky, zveřejnil tento týden dezinformační web Aeronet News, následně se začalo šířit po Facebooku i na Youtube a Vimo. 

Vlaardinerbroekové slova vycházejí ze stejného rámce jako fámy, jež začaly provázet nedávný požár, který v noci z neděle na pondělí zachvátil distribuční centrem Picniku ve východním Nizozemsku. Podle místních hasičů se v plamenech ocitla téměř celá budova, podařilo se však zajistit, aby oheň nepřeskočil na žádné domy v okolí, zejména ne na nedalekou benzínovou pumpu.

Tisková konference po zasedání české vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022, Litomyšl, Svitavsko. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Podporuje Ukrajinu? Je potomkem nacistů. Schytala to i Ursula von der Leyenová

Videa se záběry hořícího centra se rozšířila po sociálních sítích v pondělí 11. července a okamžitě pod nimi začaly vyskakovat komentáře, jež toto centrum opět zavádějícím způsobem spojovaly s Billem Gatesem a zkreslovaly, k čemu slouží. „V Nizozemsku vyhořela továrna Billa Gatese, která vyrábí syntetické maso pěstované v laboratoři,“ stálo v jednom z komentářů pod videem, které na Facebooku dosáhlo více než 12 tisíc zhlédnutí.

Podobné tvrzení se opakovalo na Twitteru, kde jeden uživatel sdílel video s požárem natočeným z jiného úhlu a napsal: „Továrna Billa Gatese, která vyrábí syntetické maso pěstované v laboratoři, hoří.“ Také tento příspěvek dosáhl tisíců sdílení a desítky tisíc „lajků“.

Jak ale upozorňuje tisková agentura AP, všechny tyto příspěvky jednak špatně charakterizují vztah Billa Gatese ke společnosti Picnic, jednak zkreslují činnost této společnosti, a konečně i účel budovy, která hořela.

Co je Picnic a co s ním má Gates?

Společnost Picnic je nizozemský online dovozce potravin a podobně jako například český Rohlík umožňuje uživatelům objednat si pomocí mobilní aplikace potraviny a nechat si je doručit. Firma začala fungovat v září 2015 v nizozemském městě Amersfoort, přičemž podle svých webových stránek začínala se čtyřmi dodávkovými vozy a do současnosti se rozrostla tak, že pro ni ve zhruba 120 nizozemských městech jezdí více než 1000 aut.

„Se stovkami tisíc zákazníků a měsíční expanzí do nových měst byl Picnic v roce 2019 jmenován nejrychleji rostoucí společností v Nizozemsku,“ uvádí firma na svém webu.

Zničené nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku v úterý 28. 6. dopoledne
Ivan David z SPD lže o Kremenčuku, prý tam byl sklad zbraní. To už vyvrátila BBC

V roce 2021 získala společnost Picnic podle své tiskové zprávy citované AP na rozšíření svých operací po celé Evropě 600 milionů eur (což je zhruba 604 milionů dolarů), jež z velké části poskytl Picniku fond Nadace Billa a Melindy Gatesových. Podle tiskového mluvčího Picniku Martina Koolhovena však byla nadace jen jedním investorem z „mnoha dalších stávajících akcionářů“, kteří na tuto expanzi přispěli.

Investiční nadační fond spravující finance je podle AP oddělen od filantropické činnosti nadace a o tom, kam bude investovat, rozhoduje externí manažerský tým.

„Nadační fond, který financuje činnost Nadace Billa a Melindy Gatesových, je nezávisle spravován samostatnou entitou,“ sdělila AP společnost Cascade Investment, která na fond dohlíží. „Zaměstnanci nadace nemají žádný vliv na investiční rozhodnutí fondu a nemají žádný přehled o jeho investičních strategiích.“

Mladá žena na snímku je prezentována jako studentka VŠE Lana Badwan. Na VŠE v Česku nikdo takový nestuduje ani nepůsobí, zpráva o zmíněné ženě pochází z Ruska. To je v ní ale zamlčeno
Studentka prý hrozí zkázou světa. Z české VŠE není a její slova nic nepotvrzuje

A třebaže fond získal svou investicí v Picniku menšinový podíl, není podle Koolhovena akcionářem, který by firmu ovládal. „Ani Gates, ani nadační fond nevlastní ani neprovozují Picnic,“ uvádí AP.

Ve zmíněném distribučním centru také nebyla podle této agentury žádná továrna na syntetické maso ani nic podobného – bylo to jednoduše místo, kde se objednané zásilky potravin nakládala na elektroauta, která Picnic používá k rozvozu.

Picnic se hlásí k ekologicky šetrné výrobě potravin, na svých stránkách uvádí, že neplýtvá jídlem a na základě systému objednávek ho připravuje jen tolik, aby nemusel nic vyhazovat, a upozorňuje také na biokvalitu svých produktů. Používání „syntetického masa“ ale nic nenasvědčuje.

Protesty farmářů 

Proti vládnímu plánu snížit o polovinu objem dusíku a amoniaku protestují v Nizozemsku od začátku minulého týdny desítky tisíc farmářů, kteří svými traktory blokují silnice i zásobovací sklady supermarketů. V řadě obchodů kvůli tomu docházejí potraviny.

Nizozemská vláda žádá od zemědělců, aby používali méně hnojiv a snižovali stavy dobytka, což by mohlo vést u řady zemědělských statků k ukončení jejich činnosti. Zemědělci se brání, že jim vláda nedala žádnou perspektivu a že se stali nespravedlivě terčem. 

Dánská studie porovnávající účinnost vakcín a zveřejněná na předtiskovém serveru se stala rychle předmětem řady dezinterpretací. Přestože potvrdila účinnost mRNA i adenovirových vakcín, internetoví lháři tvrdí něco jiného. Ilustrační snímek
Opět se lže o covidu. Vakcíny mRNA prý zvyšují úmrtnost, tvrdí dezinformátoři

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkMinulé úterý večer vyhrotila situaci policejní střelba na jeden z traktorů účastnících se demonstrace, k níž došlo na severu Nizozemska. Traktor měl řídit teprve šestnáctiletý řidič, při střelbě nebyl nikdo zraněn.

Podle policejního prohlášení se řidič pokusil s traktorem prorazit blokádu, přičemž najížděl na policejní vůz. Podle chlapcovy matky se pokoušel uzavřený úsek pouze objet. 

Protesty v Nizozemsku zatím nadále pokračují.