Čeští zemědělci se dnes připojili k evropským protestům, kterými chtějí upozornit na podle nich neřešené problémy pěstitelů a chovatelů. Protesty se konají u příležitosti jednání Evropské rady, které bude ve čtvrtek, a účast v nich avizovali zemědělci z Polska, Německa, Nizozemska či Belgie. Třeba polští zemědělci na protest proti klimatické politice Evropské unie a proti levnému dovozu potravin a zemědělské produkce z Ukrajiny naplánovali na středu přes 500 silničních blokád po celé zemi.

V Česku měli dnes organizátoři protestů nahlášeno nejvíce strojů, přes 400, v Jihočeském kraji. Dalších zhruba 200 jim oznámili ve Středočeském a Olomouckém kraji. Počet protestujících Agrární komora ráno odhadla na zhruba 1700.

Protestní jízda zemědělců v Olomouci:

Zdroj: Tauberová Daniela

Požadavky, které měli farmáři předat Skřivánkovi v Trutnově, jsou podle Pánkové směsicí bodů od organizátorů a místních zemědělců. V zásadě by ale měly kopírovat požadavky, které zástupci nevládních zemědělských organizací předali už dříve ministru zemědělství Marku Výbornému.

Zemědělci požadují podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem, zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU. Dalším požadavkem zemědělců je nekrátit národní podpory a požadavek, pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských nebo národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné míře.

Ministr neví kdy začíná zemědělský rok. Měl by si sbalit a jít, říká statkář
Ministr neví, kdy začíná zemědělský rok. Měl by si sbalit a jít, říká statkář

Zemědělci podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala potřebují urychlenou pomoc. Jejich největším problémem je podle něj v současné době to, že nemohou prodat loňskou úrodu, která jim zůstala ve skladech. „Jak nemůžeme úrodu prodat, tak nám docházejí peníze. Za měsíc dva dojdou zemědělcům peníze,“ řekl dnes Doležal.

Marek Výborný v reakci na dnešní protesty uvedl, že pokud budou v Česku pokračovat, vláda pro zemědělce nemá připravené žádné „záchranné balíčky“. „Dnešní protesty vnímám jako celoevropské,“ uvedl dále Výborný, který je tento týden s delegací na návštěvě Filipín a Vietnamu.

Zemědělci se řadí k protestní jízdě přes Litoměřice.Zemědělci se řadí k protestní jízdě přes Litoměřice.Zdroj: Deník/Karel Pech

Výborný dnes také zopakoval, že vláda letos přidá 550 milionů korun na životní pohodu zvířat či příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění. V čem se ale se zemědělci neshodne, je podle něj vrácení daně z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem. „Kdybychom začali rozebírat konsolidační balíček, tak by to prostě nedopadlo dobře,“ řekl ministr v ranním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. V tiskovém prohlášení ministerstva zemědělství následně uvedl, že Česká republika bude usilovat o to, aby Evropská komise přistoupila k nějakému krizovému balíčku pomoci.

„Pokud se opět nic nepohne, hovoří se o dalších protestech okolo dubnového veletrhu Techagro v Brně a další budou směřovat k termínu evropských voleb (začátek června),“ řekl dnes ČTK šéf krajské agrární komory a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti Jaroslav Šíma. Dále se zvažuje srpnová výstava Země živitelka v Českých Budějovicích.

Protesty zemědělců v Praze 7. března 2024
Zemědělci na protest vysypali před úřadem vlády hnůj. Ministr Výborný: Neférové

Čeští zemědělci jsou podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy připraveni protestovat do konce funkčního období současné vlády. Požadavky, které spolu s dalšími oborovými organizacemi svaz nedávno předložil Výbornému, podle něj ale nemusí být splněné všechny. Je vůle domluvit se na kompromisu, řekl Pýcha v rozhovoru s ČTK.

Evropská komise minulý týden navrhla zrušit některé ekologické požadavky na zemědělce. Pánková tvrdí, že rozhodnutí Evropské komise Agrární komora ČR vítá, přišlo ale pozdě a návrhy řeší jen část problémů zemědělců, kterých je jinak mnoho.

Protesty zemědělců proti politice EU ve čtvrtek 22. února 2024
Méně byrokracie i peníze na chov zvířat. Vláda vyhoví části požadavků zemědělců

Zisk zemědělců podle aktualizovaného interního průzkumu ZS klesne v letošním roce proti roku 2023 zhruba o polovinu na 4,2 miliardy korun, řekl ČTK už dříve Pýcha. Loni zisk zemědělských firem meziročně klesl z 22 miliard korun na 8,7 miliardy korun, tedy o 60,5 procenta. ZS se tak podle Pýchy potvrdilo očekávání za minulý rok. „Tedy, že asi 29 procent zemědělců skončilo ve ztrátě,“ uvedl. Ke konci loňského roku bylo v Česku podle ministerstva zemědělství evidováno zhruba 61.000 zemědělských podnikatelů.

Poslední demonstrace českých zemědělců byla 7. března v Praze a podle mluvčí Agrární komory se jí zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů.

Protestuje se na Plzeňsku i Klatovsku

Zhruba 25 traktorů vyjelo dnes z Chválenic na hlavní tah na Plzeň. Zhruba 30 traktorů a zemědělských strojů, na rozdíl od minulé jízdy nezastavilo u obchodního centra Olympie, ale pokračovalo dál na kruhový objezd v Částkově ulici, odkud se vracely do Chválenic. Protestují proti evropské a národní agrární politice EU i ČR.

„Vláda nesplnila svoje sliby,“ řekl organizátor protestu Jaroslav Šíma. Dodal, že slíbila podporu zemědělců formou slevy na sociálním pojištění, což nesplnila. Pokud bude potřeba, jsou zemědělci podle Šímy připravení k dalším protestům, a ještě důraznějším. Protestující zemědělci jsou ve spojení s policií, která by měla dohlížet na bezproblémový průběh protestů.

Zhruba 25 traktorů vyjelo z Chválenic na hlavní tah na Plzeň:

Zdroj: Bouda Pavel

Dnešního protestu se účastní zástupci farem se stovkami až několika tisíci hektary. „Protest musí pomoci. Pokud nám nikdo nepomůže, tak to klekne. Střední podniky mají velký problém, protože peníze prostě chybí. Měli jsme je slíbené a počítali jsme s nimi,“ řekl předseda Maňovické zemědělské Pavel Raška.

Odmítl časté názory politiků, že mají kvalitní traktory za dotace. „Máme je na úvěry a ty splácíme s úroky, ale bez moderní techniky nejsme schopni na polích fungovat, nemůžeme jezdit na strojích, které jsou neproduktivní, rozbíjejí se a nejsou ekologické,“ dodal.

Další dvě kolony zemědělských strojů vyjedou v Plzeňském kraji z Třemošné u Plzně a z Číhaně u Klatov kolem 10:00.

Podívejte se, jak to na místě vypadalo:

Zdroj: Deník/Daniela Loudová

Pět desítek traktorů protestujících zemědělců vyjelo dnes dopoledne na trasu mezi Kroměříží a Holešovem. Do protestní akce se zemědělci ve Zlínském kraji zapojili také na dalších místech. Na Vsetínsku jeli k hraničnímu přechodu Bumbálka a na Uherskohradišťsku k přechodu ve Starém Hrozenkově. V kraji se tak na protestní jízdu vydalo asi 120 strojů, řekl ve středu ČTK a České televizi předseda krajské agrární komory Martin Gabrhelík.

„Poklidnou jízdou chceme občanům a hlavně vládě ukázat, že stále nám to není jedno. Že sliby, které nám dali, nejsou splněny, a stojíme si za svým. Musíme se někam posunout, vláda slíbila jen část toho, co nám sebrala. Nevidíme, že by nám něco nového dala,“ uvedl Gabrhelík.

Náměstek na schůzku v Trutnově nepřijel

Zemědělci dnes při protestu v Trutnově své požadavky náměstkovi ministra zemědělství Miroslavu Skřivánkovi (KDU-ČSL) nepředali. Náměstek zemědělcům ve středu ráno vzkázal, že na dohodnutou schůzku nepřijede, protože musí být v 10:00 na zasedání vlády. Novinářům to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Skřivánkovi bude Doležal telefonovat, aby požadavky zemědělců předal předsedovi vlády Petru Fialovi. Premiér ve čtvrtek jede do Bruselu na jednání Evropské rady, která se bude zemědělstvím zabývat. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý následně ČTK řekl, že se ze schůzky Skřivánek omluvil v úterý večer a že s farmáři zůstává v kontaktu. Další dva náměstkové ministra zemědělství jsou podle Bílého rovněž zaneprázdněni pracovními povinnostmi, a nemohli proto do Trutnova dorazit, uvedl.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Požadavky zemědělců v Trutnově na shromáždění farmářů v areálu podniku Cerea přečetl předseda okresní Agrární komory Petr Martinec. Následně se kolona asi 20 traktorů vydala do centra Trutnova, odkud pojede na hraniční přechod do Polska v Královci. Přítomná prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová prohlásila, že potravináři požadavky zemědělců podporují.

Zemědělci potřebují podle Doležala urychleně pomoc, protože největším nynějším problémem je to, že nemohou prodat loňskou úrodu, kterou stále mají ve skladech. „Jak nemůžeme úrodu prodat, tak nám docházejí peníze. Za měsíc dva dojdou zemědělcům peníze,“ řekl Doležal.

Protest v Olomouci brzdil provoz

Místo na pole vyjela ve středu část zemědělců s traktory do ulic Olomouce. Troubící kolony farmářů z Hané potrápily řidiče na průtahu i v centru města. Asi dvě stovky pomalu jedoucích traktorů se státními vlajkami a letáčky brzdily provoz na frekventovaném průtahu, na který sedláci vjeli o půl jedenácté směrem od Globusu. Během necelých dvou hodin absolvovali trasu vedoucí do centra města.

Zdroj: Tauberová Daniela

„Účelem protestní jízdy není naštvat lidi, poštvat je proti sedlákům, blokovat dopravu – podle toho byla zvolena trasa. I kvůli tomu jsme nevjeli do ranní dopravní špičky. Celé to je směřované, abychom ukázali, že situace je neúnosná,“ poukázal za Zemědělský svaz ČR Bohuslav Nevěřil.

Zablokovaný přechod Strážný

Přibližně stovka traktorů a jiných zemědělských strojů dnes zhruba na hodinu zablokovala hraniční přechod do Německa ve Strážném na Prachaticku. Tvořily se tam až kilometrové kolony. Protestem, který se konal i na řadě jiných míst republiky, chtěli účastnící poukázat na svou nespokojenost se situaci v zemědělství, řekla ČTK za organizátory Lenka Hryzbilová.

Hraniční přechod Strážný byl z české strany zablokovaný přibližně na hodinu od 10:15. „Některá vozidla si už předem vybrala objízdnou trasu nebo se otáčela, když viděla kolonu,“ řekla ČTK policejní mluvčí Martina Joklová. „Naším cílem je poukázat na dlouhodobě neřešené problémy v zemědělství,“ uvedla Hryzbilová. Protestu u Strážného se účastnili zemědělci z Prachaticka, Strakonicka a Písecka. Do akce se na řadě jiných míst v Jihočeském kraji zapojilo více než 300 kusů zemědělské techniky.

Zdroj: Jana Vandlíčková

„Cílem je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni. Akce se koná symbolicky den před summitem premiérů EU,“ uvedla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Hraniční přechod na Karvinsku je průjezdný

Na hraniční přechod s Polskem v Chotěbuzi na Karvinsku dnes přijelo okolo 30 vozidel s protestujícími zemědělci. Průjezd hranicí je ale volný, nejsou tam ani kolony. Další zemědělci v kraji vyjeli na demonstrativní jízdy do Opavy a Bruntálu.

V Chotěbuzi jsou většinou traktory s návěsy, ale je tam třeba i jeden kombajn. Zemědělci si vytáhli stolečky a mají na nich občerstvení. Chtějí tak stát zhruba dvě hodiny, pak tam chtějí objet kolečko. Podle informací z místa zemědělci z polské strany nepřijedou, protože svůj dnešní protest zaměřili na větší města.

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Protestovalo se také v Opavě. Úderem desáté hodiny vyjelo na protestní jízdu městem asi třicet kusů zemědělské techniky. „Občanům se za komplikace spojené se stávkou omlouváme, ale bojujeme i za ně,“ tvrdil organizátor protestu v Opavě Vilém Tomíček.

Kolona traktorů a zemědělské techniky udělala okruh kolem Rybářské ulice v centru města směrem na Nádražní okruh. Farmáři měli pokyn, aby nikoho neblokovali a nezastavovali. Protesty proběhly v poklidném duchu.