Proč jsou dva protesty zemědělců v jednom týdnu?
Stojí za nimi různí svolavatelé. Od pondělní akce formou blokády Prahy se distancovala největší oborová organizace Agrární komora České republiky. Agrární analytik Petr Havel uvedl, že v úvodu týdne jde v podstatě o politický protest proti vládě. Kdežto čtvrteční akce má upozornit na konkrétní problémy související s evropskou zemědělskou politikou. „Jde většinou o velké a střední zemědělce. Ale Asociace soukromého zemědělství jako celek účast odmítla, sedláci z rodinných farem demonstrovat nehodlají,“ pověděl Deníku.

Demonstrace zemědělců v Praze
Provoz na magistrále je opět bez omezení. Zemědělci s traktory zamířili domů

Kdo zorganizoval pondělní protest?
S iniciativou přišel Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů České republiky s předsedou Bohumírem Dufkem. Mluvčím shromáždění je Zdeněk Jandejsek, předseda představenstva zemědělského holdingu Rabbit a bývalý prezident agrární komory. Patří k největším agropodnikatelům v zemi. Představitelé české vlády je však nepovažují za zástupce zemědělců.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Co svolavatelé pražské akce chtějí?
Na své webové stránce kritizují současnou vládu. „Provádí politiku směřující k likvidaci českého průmyslu i zemědělství,“ uvedli. Nezapomněli však také zmínit, že jsou proti Green Dealu a nesouhlasí se zemědělskou politikou Evropské unie. Tvrdí, že nejsou členy žádné politické strany.

Co na to vláda?
Premiér Petr Fiala řekl v debatě Deníku, že organizátory pondělní akce považuje za skupinu lidí, kteří se na problému zemědělců jen přiživují a ve skutečnosti se snaží destabilizovat společnost. Neuspěli ani u ministra zemědělství Marka Výborného. „Pan Jandejsek zastupuje skupinu, kde se pohybují lidé kolem dezinformační scény. S ním je zbytečné jakoukoliv debatu vést,“ sdělil.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.
Mám radši jednání než protesty, řekl Výborný. Zemědělci ho v Praze vypískali

Ministr vnitra Vít Rakušan dostal od pořadatelů protestů pozvánku. I s hračkou v podobě traktoru. Na síti X ji ostentativně odmítl. „Tenhle traktor zůstane zaparkovaný v garáži. Dostal jsem ho v Mostě s pozvánkou na pondělní protest zemědělců. Jeho organizátoři ale mají se skutečnými zemědělci společného asi tolik, jako tahle hračka se skutečným traktorem. Proto se většina zemědělců od jejich akce distancovala,“ komentoval.

Další protesty zemědělců jsou ohlášené na čtvrtek. Tentokrát na hranicích. Kdo je organizuje?
V tomto případě jde o společný evropský protest zemědělců, ve stejný den akce pořádají zemědělci ve státech středí a východní Evropy. V Česku za ním stojí Agrární komora České republiky. Podle jejího prezidenta Jana Doležala je namířený proti politice EU. Tvrdí, že má podporu i dalších organizací, jako je třeba Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků České republiky (zástupci obou uvádějí, že jsou nepolitické). Z Asociace soukromého zemědělství České republiky se má zapojit jen část moravských regionálních složek. „Na rozdíl od jiných sedláci z rodinných farem, které zejména asociace sdružuje, demonstrovat nehodlají,“ informovali na Facebooku.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Na co čtvrteční protestující upozorňují?
Podle organizátorů z komory Evropská komise ztratila kontakt s každodenní realitou zemědělců. Evropský trh mají za pokřivený, bouří se proti přebujelé byrokracii a nízkým výkupní cenám kvůli přebytkům zemědělských komodit, které jsou dováženy za nízké ceny ze třetích zemí. V prohlášení například sdělili, že ukrajinská produkce nemusí splňovat vysoké evropské standardy, a je tak pro překupníky levnější a výhodnější, i když nemusí být kvalitní. „Je nezbytné přebytečné komodity odčerpat z evropského trhu nebo zajistit jejich zpracování, například do biopaliv,“ tvrdí.

Český premiér Petr Fiala.
Blokáda Prahy je akce proruských sil, na zemědělcích se přiživují, řekl Fiala

Solidarita s ukrajinskými pěstiteli podle nich nemůže být na úkor českých, potažmo evropských zemědělců. „Cílem není jakkoliv znepříjemnit život lidem, ale především upozornit české i evropské politiky na problémy farmářů. Ti se potýkají s nízkými výkupní cenami komodit a zároveň vysokými náklady, které ještě rostou kvůli řadě populistických politických rozhodnutí,“ prohlásil Doležal.

Při pondělních protestech vyjely traktory na blokádu Prahy. Jak má vypadat čtvrteční akce?
Čtvrteční protest má být podle Doležala spíše symbolický, zemědělci se v Česku v kolonách vydají na hranice s Polskem a se Slovenskem. Nevyloučil však, že akce zemědělců přerostou na některých místech v dočasné blokády hranic.

Premiér Petr Fiala odsoudil chystanou blokádu Prahy zemědělskými stroji. Podle něj nemá nic společného s avizovanými protesty evropských zemědělců. Podívejte se, co řekl:

Zdroj: Deník