Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová. Přestože se na webu jedné z organizací platformy objevila výzva k připojení se ke generální stávce 23. května, podle předačky odbory zatím žádnou stávku nevyhlásily.

„Tohle není poprvé, kdy nějaká iniciativa – ať je, nebo není členem platformy – vyhlašuje generální stávku. Jenom já jsem za posledních několik měsíců zaregistrovala asi čtyři tutové generální stávky," řekla Sokolová. Podle ní iniciativa ani generální stávku vyhlásit nemůže, je to právo odborů. Jejich sněm o tom bude rozhodovat 22. května. K účasti na generální stávce vyzvala na svém webu Iniciativa Několik vět 2012, která je součástí platformy Stop vládě. Organizace píše, že se stávka koná 23. května od 0:00 do 23:59.

K sídlu vlády

Po sněmu 22. května se odboráři chystají spolu s aktivisty do protestního průvodu, který se bude od 11:30 řadit za domem odborů v ulici Siwiecova. V poledne by pak měl vyrazit Seifertovou k magistrále. Po ní se vypraví směrem k Holešovicím přes Hlávkův most. Za ním bude pokračovat po nábřeží Kapitána Jaroše a nábřeží Edvarda Beneše k sídlu vlády. Před ním by se mělo konat shromáždění. Vystoupí na něm předáci i zástupci některých organizací, dodala Sokolová. Zatím nedokázala odhadnout, kolik lidí by se mohlo akce zúčastnit.

Už dnes otevřela platforma u stanice metra Anděl v Praze informační stan, který bude fungovat do pátku non stop. V kampani chtějí pořadatelé vysvětlovat dopady vládních škrtů a reformních záměrů i svůj postup proti kabinetu. Podepisovat mohou lidé na Smíchově i petice proti vládě. Program doplní každý den od 18:00 diskuse o reformách – dnes se dotkne zdravotnictví, v úterý školství, ve středu penzí. Ve čtvrtek přijde na řadu bydlení a v pátek daňová reforma.

Postupné blokády

Na přelomu května a června chystá platforma „okupaci ministerstev", jejichž reformy kritizuje. Protestující chtějí podle Sokolové „využít prostoru ministerstev" k představení svých požadavků a postojů. „Nechceme ministerstva obsadit a vyházet současné zaměstnance a politiky," dodala odborářka. Blokády budov jednotlivých resortů se neuskuteční v jeden den, ale postupně. Iniciativa za svobodné vysoké školy počítá s happeningem u budovy ministerstva školství.

Odboráři a aktivisté žádají zastavení reforem, demisi vlády a předčasné volby. Na podporu svých požadavků plánují „celostátní stávkový protest". Odehrát by se mohl zřejmě ještě do prázdnin. Platforma Stop vládě uspořádala na podporu svých požadavků 21. dubna demonstraci na Václavském náměstí. Podle organizátorů dorazilo 120.000 lidí, podle policie 90.000. Odboráři a aktivisté stotisícovou účast považují za další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě. Premiér Nečas už dřív řekl, že reformy i úspory Česko potřebuje a jeho kabinet v nich bude pokračovat.