Podle svých vlastních slov nastoupil Petr Protopopov do Agrofertu na pozici řidiče od ledna 2016, předtím se o Andreje Babiše mladšího čtyři měsíce staral z vlastního přesvědčení zadarmo. „Šlo vlastně o dohled nad Andym a o trávení společného času. Nebylo to zdravotního rázu, ale spíš šlo o to ráno Andyho vytáhnout z postele, dojít s ním k lékaři nebo na úřad a zaměstnat ho přes den. Dělal jsem práci, řekněme, asistenta,“ řekl Protopopov v rozhovoru s deníkem Právo.

Schizofrenie u Andreje Babiše mladšího údajně naplno propukla 17. července 2015, kdy ho policie zajistila v autě na D1 a nechala převézt na psychiatrii v Havlíčkově Brodě a následně na NUDZ, kde pracovala Protopopovova manželka.

 „Andyho verze je taková, že si zastavil na odpočívadle, přijeli policajti a on jim ze srandy řekl, že je George Clooney, načež mu nasadili klepeta a odvezli ho. Policejní verze je ta, že odstavil auto na D1, protože si myslel, že má v autě bombu. A když ho vyzvali, aby udělal určité úkony, neposlouchal je a naopak začal být agresivní,“ popsal Protopopov.

Jen pro připomenutí, Babiš junior má sice v současnosti trpí psychickými potížemi, akcionářem firmy z holdingu Agrofert, která vlastnila Čapí hnízdo, se nicméně stal již v roce 2007 a až do jara 2015 měl licenci na pilotování dopravního letadla Boeing 737. 

Spousta fotek od moře

V rozhovoru s Právem Protopopov dále uvedl, že je s mladším Babišem nespojoval pouze pracovní vztah, spíš ho považoval za nevlastního bratra. Cestu na Krym pak popsal jako společnou dovolenou.

„Poprvé jsme mimo EU společně vycestovali na jaře 2016 do Kaliningradu, máme z té doby spoustu fotek od moře. Po kauze korunových dluhopisů, předvolební kampani a trestním oznámení v kauze Čapí hnízdo byl tlak novinářů, kdy na nás stále někde čekali, enormní. Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky,“ vysvětlil Protopopov Právu.

Proč zrovna na Krym? „Jistě víte, že nejsem Čech, takže z mého pohledu to není žádné anektované území, ale součást Ruska stejně jako Kaliningrad. A proč do Ruska? No víte, jinak než rusky a česky se prostě nedomluvím,“ dodal Protopopov.

„Andy napsal ve špatné chvilce do Kriminalistického ústavu e-mail, že jsem ho na Ukrajinu unesl. Mrzí mě když tvrdí, že ze mě má strach. Dva a půl roku jsem mu věnoval svůj čas a stálo mě to spoustu nervů. Teď jsem já i moje rodina vláčeni médii. Ale Andymu to nemám za zlé. Schizofrenie je děsivá,“ uzavřel Protopopov.

V reportáži Seznamu, která kauzu Babišova syna v pondělí rozpoutala, přitom Protopopov hovořil jinak. Na otázku, proč vezl Babiše juniora na Krym a do Moskvy, odpověděl, že tam nikdy nebyl.

Babiš poděkoval Protopopovým za péči o syna

Český premiér Andrej Babiš dnes na facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna trpícího schizofrenií. "Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči," napsal premiér.

Deník Blesk mezitím zveřejnil pasáže z e-mailu, který redakci poslal Babišův syn v květnu 2017. Píše v něm o svých psychických problémech a o strachu. Zmiňuje také, že své psychiatričce Ditě Protopopové nedůvěřuje. Babiš mladší býval dříve pilotem, Blesku napsal, že výpověď v Travel Servisu podal v roce 2015.

Babišův syn nyní žije ve Švýcarsku, kde s ním rozhovor natočili novináři Seznamu. Je stále nemocný a bere léky. V rozhovoru pro Seznam prohlásil, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. K farmě, kvůli které čelí on i premiér obvinění z dotačního podvodu, prý podepisoval nějaké dokumenty, ale nevěděl, co podepisuje. 

Dále řekl, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví, kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Ta letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO a její posudek měl podle médií pomoct Babišovi mladšímu, aby se vyhnul trestnímu stíhání.