Německo by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka mohlo dnes prakticky celou ČR zařadit mezi rizikové oblasti. Momentálně mezi ně patří Praha a Středočeský kraj. Na seznam tzv. červených zemí zařadilo od minulého pátku Českou republiku Slovensko. Českým turistům jsou zapovězeny Dánsko nebo Kypr. Na seznamu rizikových zemí, kdy je vstup možný s testem, nebo dodržením karantény, je ČR u Švýcarska, Velké Británie či Slovinska.

Česká vláda nechala podle Prouzy vypuknout druhou vlnu koronavirové nákazy tím, že v srpnu zrušila již připravené zavedení roušek.

Poslední hřebík

"Zabila do rakve cestovního ruchu poslední hřebík. Je logické, že se ostatní země začaly cestování do ČR bát, protože se z nás bohužel stala jedna z nejproblematičtějších zemí v Evropě," uvedl.

Zrušení či zkrácení pobytů turistů z Německa a dalších evropských států má podle Prouzy okamžitý ekonomický dopad. Větším problémem podle něj je ztráta komparativní výhody týkající se bezpečnosti. Právě ta bývala poslední roky jedním z důležitých argumentů, proč do ČR jet, řekl dále.

Tržby z cestovního ruchu se podle červencového odhadu ve srovnání s loňskem propadnou na 158 miliard korun, tedy téměř na polovinu. Ještě větší ztráta se předpokládá u velkých měst závislých na zahraničních turistech. U Prahy experti očekávají pokles o zhruba 70 procent a u Karlovarského kraje o přibližně 60 procent. Podle agentury CzechTourism tvoří cestovní ruch tři procenta z hrubého domácího produktu ČR. Zaměstnáno v něm je na čtvrt milionu lidí.