Na místě zasahovali policisté a hasiči. Původně přijala policie oznámení o komplikacích v dopravě jako bouračku. „Podle volání na linku to vypadalo jako dopravní nehoda, ale na místě z toho vyplynulo, že šlo o utopené vozidlo. Řidič si asi neuvědomil, že je tam vody opravdu hodně,“ upřesnil svitavský policejní mluvčí Ondřej Zeman.

„Dva osobní automobily se pokusily projet, a ve vodě uvízly. S tím jsme nemohli moc dělat, takže jsme zajišťovali, aby nedošlo k dalšímu zhoršení stavu,“ sdělila operátorka Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. „Od Spáleniště jsme se snažili víceméně úspěšně odklánět dopravu. Jak firma Eurovia označila objížďku, vrátila se jednotka na základnu,“ dodala.

Policie na místě odkláněla dopravu. „Vody je na komunikaci poměrně hodně, takže necháváme projíždět jenom velká vozidla,“ upřesnil kolem úterní půl deváté Ondřej Zeman. „Je uzavřen úsek silnice od Mikulče po Koclířov – Spáleniště. Firma Eurovia dělá úpravy, aby voda z komunikace odtekla,“ dodal Ondřej Zeman.

Objízdná trasa byla vedena po silnici II/366 přes Mikuleč a Svitavy. Zpátky na pětatřicítku se napojovala na křižovatce u Koclířova. Uzavření hlavního tahu z Hradce Králové na Moravu zkomplikovalo už tak problematický průjezd Svitavami, kde probíhá rekonstrukce kruhového objezdu. Kolony aut ve středu dopoledne stály už od Mikulče. V místech odbočovacího pruhu z pětatřicítky na Svitavy je navíc provoz, kvůli probíhajícím opravám vozovky, sveden do jednoho pruhu.

Zbytky vody ze silnice odčerpali ve středu kolem deváté ráno hasiči. Podle starosty Koclířova Jiřího Tesaře se v úterý večer sešlo dohromady více nepříznivých okolností – průtrž mračen, přívalový déšť, vysušená půda, osev, který nedokázal ornici smytou z polí na vozovku zadržet. „Na sedmdesátimetrovém úseku se přes oba pruhy vytvořila laguna. Mohl tam být až metr vody,“ popisuje Jiří Tesař.

Na vině je podle starosty špatná údržba žlabu a vpustí po straně vozovky. „Pokud by trubka, která odvádí vodu z komunikace, byla funkční, tak to musí stíhat odtékat a do dvou tří hodin to musí být prázdné,“ říká starosta.

V Koclířově mají s přívalovými srážkami letité zkušenosti. „Obecní zaměstnanci projížděli po dešti celou obec a čistili úseky, kde bylo naplavené bláto nebo štěrk. Když naprší, voda teče po silnici do obce,“ vysvětluje starosta. Koclířov má v plánu vybudovat protipovodňová opatření. Nejdřív je ale nutné dokončit pozemkové úpravy.