Nový velitel byl do čela Hradní stráže jmenován v polovině prosince poté, co pozici opustil kvůli kauze s vyvěšením červených trenýrek nad Hradem jeho předchůdce Radim Studený. Stalo se tak v době zostřování bezpečnostních opatření po teroristických útocích v Evropě. „Musíme reagovat na tyto nové hrozby. Takže víceméně vnějším vlivem jsem byl donucen měnit činnost Hradní stráže, ať už bezpečnostní opatření, množství lidí, výbavu a techniku," uvedl Prskavec.

Vláda již Hradní stráži schválila zvýšení stavu o 62 lidí. S armádním rekrutačním střediskem je Prskavec domluven, že by noví zájemci měli na Hrad začít přicházet přibližně za tři čtvrtě roku. Nyní má jednotka tabulkově 610 vojáků z povolání a 43 civilních zaměstnanců, z toho 17 míst je neobsazeno.

„Do budoucna si myslím, že nás úkoly donutí navyšovat nad tyto počty," řekl s tím, že o podrobnostech ještě nechce mluvit. V současné době se totiž chystá koncepce Hradní stráže, která bude na uvedené problémy reagovat. Upozornil, že zatím jde pouze o jeho vizi. Díky vyššímu počtu vojáků by chtěl mít více možností pro jejich výcvik. K tomu podle něj nyní není příliš prostoru.

Náročný výběr

V nedávné době jednotka hledala nové rekruty s obtížemi. Důvodem byla i náročnost výběrového procesu, kterým museli zájemci projít. Zatímco při vstupu do armády přes fyzické či psychologické testy projde asi čtvrtina adeptů, u Hradní stráže je to asi 15 procent. Kromě psychických a fyzických požadavků musí splnit další kritéria včetně vzrůstu mezi 178 až 188 centimetry, nesmí mít nadváhu, tetování nebo piercing na viditelných místech. Tetování je podle Prskavce jedním z důvodů, proč u Hradní stráže neslouží víc veteránů ze zahraničních misí české armády, jak se před časem zamýšlelo. Většina členů bojových jednotek totiž nějaké tetování má.

Prskavec poznamenal, že náročnost služby na Hradě v poslední době výrazně ztížila zvýšená bezpečnostní opatření. O jejich podobě konkrétní být nechce. „Každý občan České republiky nepotřebuje vědět, jak detailně je Hrad střežen, jaká jsou konkrétní opatření, jaká je technika, kolik je kamer, kde jsou jaká čidla," řekl. Zpřísnila se podle něj samotná služba a přijaly se další „doplňkové věci". V areálu Hradu je například již delší dobu vidět víc vojáků, příchozí jsou namátkově kontrolováni. U vjezdu do Hradu z Prašného mostu byly umístěny mobilní železné zábrany proti automobilům.

Nová bezpečnostní opatření se částečně týkají i návštěvníků Hradu. Uzavřena byla například malá část jižních hradních zahrad, které sousedí s křídlem, ve kterém je pracovna prezidenta. „Je to křídlo, kde se nachází prezident. Proto jsme zpřísnili opatření pro návštěvníky Hradu tak, aby se do některých perimetrů nedostali," poznamenal.

Z hlediska bezpečnosti by Prskavec do areálu Pražského hradu vpouštěl jen zkontrolované skupiny turistů, které by se po Hradě pohybovaly organizovaně. „Tak jak je ostatně zvykem i jinde ve světě," uvedl. Pro zajištění bezpečnosti hlavy státu, ale také návštěvníků Hradu, by to podle něj bylo nejlepší řešení. Dodal, že zajištění bezpečnosti ale bude vždy narážet na požadavky turistického ruchu.