„Opakovaně jsem pana primátora informoval, že stát je připraven financovat dostavbu vnějšího okruhu i vnitřního okruhu. Pokud by Praha poskytla pozemky v Letňanech, jsem ochoten jednat i o výstavbě nové nemocnice. Stát rozhodně není ten, který by situaci blokoval. Neposkytne-li Praha pozemky v Letňanech, stát musí znovu vyhodnotit využití některých nemovitostí požadovaných Prahou pro přesun státních zaměstnanců z nájmu,” sdělil Andrej Babiš Deníku. Dodal, že chce „zastavit plýtvání prostředky daňových poplatníků do rukou soukromých subjektů v řádu stovek milionů ročně”.

Hřib uváděl,  že premiér Babiš už připravené transakce zastavil kvůli pozemkům v Letňanech, kde chce vybudovat areál pro úředníky a s městem se mu nedaří najít shodu.

Hřib usiloval o dojednané výměny areálů škol a sportovišť za hasičské zbrojnice, policejní služebny a další nemovitosti v majetku města.
Navrhl proto, aby Babiš dal pokyn ředitelce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřině Arajmu ke spuštění dlouho připravovaných majetkových směn a vzájemně se našel majetek, který je možné směnit.

„Po pravdě mě včerejší jednání s panem premiérem, které sezval ministr kultury Zaorálek, velice překvapilo, jelikož se mělo zabývat otázkou budoucnosti zámečku Veleslavín. Přišli jsme proto v sestavě na tuto diskuzi a ne na jednání k tématu Letňan,” řekl Deníku Zdeněk Hřib.

Dodal, že teď bude muset jednat s koaličními partnery a bod po bodu s nimi prodiskutovat vznik komplexních pracovních podkladů pro vzájemnou spolupráci a také jejich právní formu.

Výrazný posun

„Na jednání nicméně došlo k výraznému posunu, pan premiér souhlasí, že v Letňanech stát postaví nemocnici. Dále jsme se domluvili, že Praha předloží, jakou konkrétní formou bychom chtěli garantovat splnění časových podmínek výstavby vnějšího okruhu a financování vnitřního okruhu od státu. Zároveň si znovu vyměníme portfolio a posudky k dlouho plánovaným směnám majetku, aby mohli posunout rozvoj města,” vysvětlil Hřib.

Mezi tyto směny může být podle něj zahrnut zámeček Veleslavín, areál Nemocnice Na Bulovce, Kongresové centrum a mnohé další.
„Po ÚZSVM pak budeme chtít předložit konkrétní záměry o každé budově zvlášť, k jakému využití budou sloužit jejich budovy v centru, které jsou určené k vyklizení. Hlavní město Praha nemůže mít jedno ghetto na okraji Prahy a druhé vylidněné v centru města,” konstatoval Zdeněk Hřib.