Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Topolánek odstoupil z kandidátky do voleb

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Předseda ODS Mirek Topolánek nepovede stranu do parlamentních voleb, nahradí ho místopředseda Petr Nečas. Z čela strany Topolánek zatím neodstoupil, v otázce, kdy by to mělo nastat, není ODS jednotná.

25.3.2010 52
SDÍLEJ:

Mirek Topolánek (vlevo) a Petr Nečas po jednání výkonné rady ODS v Praze. Předseda ODS Mirek Topolánek odstoupil z prvního místa jihomoravské kandidátky do sněmovních voleb, jako volebního lídra navrhl místopředsedu Petra Nečase.Foto: ČTK/Stanislav Peška

Předseda ODS Mirek Topolánek nebude kandidovat v květnových parlamentních volbách. Stranu do nich za dva měsíce jako volební lídr a pravděpodobný kandidát na premiéra povede místopředseda Petr Nečas. Topolánek ve čtvrtek poslechl doporučení stranické výkonné rady, stáhl se z prvního místa jihomoravské volební kandidátky a zváží své další působení v čele strany. ČSSD, největší politický rival občanských demokratů, ale míní, že na politice ODS se nic nemění.

"To rozhodování vůbec nebylo jednoduché. Nečekejte ode mne nějaká sáhodlouhá vysvětlení," řekl po více než pěti hodinách jednání výkonné rady ODS Topolánek. Podle neoficiálních informací jej k odchodu z kandidátky vyzvalo 37 z 45 přítomných. Drtivá většina z nich pak podpořila Nečase v roli volebního lídra. Volebním manažerem strany zůstává další místopředseda Ivan Langer.

ODS chce přeřadit na vyšší rychlost

Podle Nečase chce strana zařadit "vyšší rychlost" a místo na mediální kauzy se soustředit na volební program a voliče. On sám připustil možnost, že by se měl stát kandidátem na premiéra, například první místopředseda strany David Vodrážka ale takové výroky označil za předčasné.

"Pro nás se nic nemění," reagoval na situaci u konkurence místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle komunistů ODS "směle vykročila" přes okraj politické propasti, předseda jejich poslanců Pavel Kováčik čeká zhroucení modelu dvou silných politických stran ČSSD a ODS. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda označil Nečase za zkušeného a korektního politika a lídr Strany zelených Ondřej Liška poznamenal, že občané mnohahodinovým jednacím maratonům vedení ODS v posledních dnech přestávají rozumnět. Světlou budoucnost po čtvrtku občanským demokratům neprorokují ani čeští politologové.

Topolánkovi bezprostředně zlomil vaz skandál okolo jeho kontroverzních výroků o homosexuálech, církvi a osobních vlastnostech premiéra Jana Fischera, které pronesl v neformálním rozhovoru při focení pro gay magazín. Záznam unikl do bulvárního tisku. Topolánek citované výroky označil za vytržené z kontextu a několikrát se za ně omluvil. "Moje neukázněnost otáčela veřejnou diskusi úplně špatným směrem," poznamenal předseda ODS. Kontroverze okolo jeho výroků, nikoliv jejich obsah, byla podle něj hlavním důvodem čtvrtečních doporučení stranické výkonné rady.

Tlak byl příliš silný

Topolánek poprvé čelil rozezleným spolustraníkům v úterý na grémiu strany den poté, co jej k odchodu z kandidátky a funkce předsedy vyzval šéf Senátu Přemysl Sobotka. Tehdy Topolánek svůj post obhájil a poté, co Sobotka ve čtvrtek jednání výkonné rady opustil jen krátce po jeho začátku, se zdálo, že se mu stejný krok podaří i podruhé. Tlak nespokojených regionů, k nimž se nakonec přidala i pražská organizace vedená Topolánkovým soupeřem v posledním boji o křeslo předsedy strany primátorem Pavlem Bémem, byl ale nakonec příliš silný.

Sami politici ODS ale v tuto chvíli nejsou jednotni v názoru, jak dlouho má Topolánek zůstat jejich předsedou. Podle Nečase dostane tolik času, kolik uzná za vhodné a bude potřebovat. Nového lídra by měl podle něj vybrat až stranický kongres, který se sejde po "vyhraných volbách".

Jeho kolega ve vedení ODS Langer ale míní, že Topolánek by měl z čela strany odejít "v dohledné době" a jejího řízení by se měl ujmout nynější první místopředseda Vodrážka. Také místopředsedkyně sněmovny a Topolánkova kritička Miroslava Němcová by pokládala za vhodné, aby Topolánek odešel co nejdříve neboť je pro politické soupeře "snadným cílem". Také Bémova pražská organizace zastává názor, že Topolánek by měl z vedení strany zmizet ještě před květnovými volbami.

Pro Topolánkův odchod se v průzkumu vyjádřila většina

Když si minulý týden lídr ODS Mirek Topolánek pustil při rozhovoru s redaktorem časopisu pro homosexuály pusu na špacír, určitě netušil, že pár dní poté se od něj odvrátí většina jeho nejvěrnějších. V úterý sice svoji pozici předsedy strany ustál, ale podle dostupných informací mu záda kryl jen šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř. Po určitém lavírování se odtáhl i Topolánkův věrný spojenec Ivan Langer. Spočítal si totiž to, co ve čtvrtek potvrdil sociologický průzkum společnosti SANEP. Topolánkovy výroky na adresu Židů, církve a příznivců ČSSD jsou podle něj pro 62 procent lidí důvodem pro jeho odstoupení.

Tento názor sdílí i 91 procent voličů ODS. Jenže Topolánka nemá momentálně kdo odvolat. Může to učinit jen kongres, na jehož svolání před volbami není čas.

Nespokojenost s předsedou umocňují i ohlasy ze zahraničí. Rakouský list Der Standard ve čtvrtek například napsal: „Ani když Topolánek není žádný antisemita (jak lidé, kteří ho znají, ujišťují), takové výroky jsou nepřijatelné. A politik, který se zdánlivě omlouvá tím, že má nevymáchanou pusu, by měl být rovněž.“ Po syna premiéra Jana Fischera, o jehož židovský původ a charakter se Topolánek otřel, to nepřijatelné bylo. Ve čtvrtek oznámil, že vystoupil z ODS.

Politologové nad ODS lámou hůl , ČSSD tvrdí, že se nic nezměnilo

Politologové nevidí před ODS světlou budoucnost. Její výsledek v květnových volbách do Poslanecké sněmovny považují za nejistý poté, co post jejího volebního lídra opustil předseda Mirek Topolánek a nahradil ho místopředseda Petr Nečas. Největší politický rival ODS, kterou je ČSSD, soudí, že se na politice občanských demokratů nic nemění. Komunisté věští pokles slávy ODS. Lidoveckému šéfovi Cyrilu Svobodovi by vyhovoval v čele ODS Topolánek i Nečas.

"Je to jen křečovitá hra na změnu, nikoliv změna sama," soudí šéf ČSSD Jiří Paroubek. ODS vedou stejní lidé, kteří jsou zodpovědní za politiku Topolánkovy vlády, tedy za politickou korupci, justiční mafii a asociální politiku. Nečasovu důvěryhodnost symbolizuje to, že před volbami v roce 2006 sliboval, že ODS nezavede poplatky ve zdravotnictví, a po volbách vymýšlel asociální reformy. "Hra na změnu ODS pokračuje: špatní herci zůstávají, odešel jen klaun," uzavřel Paroubek.

Hroutí se model dvou stran

ODS se podle předsedy komunistických poslanců Pavla Kováčika potácela na pokraji politické propasti a nyní do ní směle vykročila. Soudí, že se hroutí uměle vytvořený model dvou silných politických stran ČSSD a ODS. "Můžeme čekat odlet modrého ptáka ze slávy," dodal.

"Petr Nečas je zkušený, korektní a respektovaný člověk, tam nemůže být žádná potíž," řekl České televizi Svoboda. "Ale nebyla by žádná potíž ani s Mirkem Topolánkem. My uzavíráme dohody se stranami, nikoliv s jednotlivci," dodal šéf lidovců.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška ČTK řekl, že podle jeho názoru nebyl největším problémem ODS Topolánek, ale lidé jako pražský primátor Pavel Bém či starosta Prahy 5 Milan Jančík. "Dominují jako ztělesnění zkorumpovanosti a klientelismu a vrhají stín na celou ODS," míní Liška. Je podle něj těžké soudit, zda čtvrteční krok ODS pomůže či uškodí. "Musím popravdě říci, že maratony jednání vedení ODS v posledních dnech mi jako předsedovi parlamentní strany připadají nesrozumitelné a tak to musí působit i na občany," dodal Liška.

Každá alternativa špatná

Odchod šéfa ODS Mirka Topolánka z prvního místa jihomoravské kandidátky je podle politologa Zdeňka Zbořila výsledkem enormního tlaku, který stranické vedení na předsedu vyvíjelo. Občanští demokraté z jižní Moravy, která je silně religiózní a kteří už jednou volby prohráli, se zřejmě obávali s Topolánkem v čele kandidátky fiaska kvůli jeho proticírkevním výrokům, dodal.

Politoložka Vladimíra Dvořáková si není jistá, zda se bude v čele ODS ještě do voleb přepřahat, ale ani to nevylučuje. Normální by ale podle ní bylo, aby byl předseda současně hlavním volebním lídrem. Tím teď ale je místopředseda Petr Nečas. ODS si podle politoložky zřejmě není jistá tím, kdo by měl Topolánka v jejím čele nahradit, jinak by na něj stranické vedení vyvíjelo ještě větší tlak. "Pro ODS je nyní každá alternativa špatná," uzavřela.

ČTK, Kateřina Perknerová

25.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 52
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení