Nejvyšší volební potenciál má podle Medianu hnutí Andreje Babiše, které by mohlo útočit až na hranici okolo 30 procent. Jeho posílení dává agentura do souvislosti s výraznou kampaní v době komunálních voleb. Volební potenciál ČSSD je kolem 25 procent, u komunistů mírně přesahuje patnáctiprocentní hranici.

Náskok ANO před ostatními stranami signalizovaly i poslední průzkumy dalších agentur. Podle CVVM i STEM by získalo 31 procent hlasů, zatímco druhá ČSSD by počátkem října podle CVVM dostala 24,5 procenta. Říjnový model STEM přisoudil sociálním demokratům 22,2 procenta hla­sů.

Mírné zlepšení ODS a TOP 09

Lidovci se podle Medianu ze strany s poměrně silným jádrem a omezeným volebním potenciálem staly seskupením, o jehož volbě uvažuje různorodější skupina voličů. Mohli by proto získat podle Medianu až deset procent hlasů, podobně jako ODS. Potenciál TOP 09 nyní nepřesahuje 15 procent hlasů. Naopak Úsvit si v porovnání s lidovci upevnil voličské jádro, ale částečně ztratil podporu v širší populaci voličů, uvedl Median.

Na pořadí stran se proti předchozímu průzkumu nic nezměnilo. ANO si v porovnání s přelomem srpna a září polepšilo o 2,5 procentního bodu. Druhá ČSSD s 21 procenty hlasů ztratila půl procentního bodu podobně jako třetí KSČM, která se vrátila na srpnových 15 procent.

TOP 09 by měla 10,5 procenta oproti srpnovým 12 procentům, ODS si polepšila na osm procent ze 7,5 procenta. Lidovci se od této hranice vzdálili na aktuálních 6,5 procenta a Úsvit si o půl procentního bodu polepšil na 5,5 procenta. Z ostatních stran si nejlépe vedli Piráti se třemi procenty před zelenými a svobodnými, kteří měli po dvou procentech. Statistická odchylka je u větších stran plus minus tři procenta a u menších stran plus minus jedno procento.

K volbám by se v říjnu dostavilo 55,5 procenta dotázaných. Hlasovat by tak ve skutečnosti přišlo méně lidí než při skutečných volbách do Sněmovny před rokem.

Průzkum se uskutečnil od 1. října do 1. listopadu, dotazováno bylo 1070 lidí s volebním právem.