"Je zjevné, že za názorovými posuny vesměs stojí zkušenost veřejnosti s průběhem pandemie," napsali autoři průzkumu. Otázku na koronavirovou nákazu do průzkumu zařadili poprvé.

Stav veřejných financí a státní rozpočet, zdravotnictví a koronavirus hodnotí jako velmi palčivý problém 55 procent lidí, podle 48 procent si podobnou pozornost zaslouží fungování hospodářství a také korupce.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Při zahájení festivalu lidé respirátory nenosili. Mrzí mě to, reagoval Vojtěch

Zájem o řešení korupce se ale proti předchozímu ještě předcovidovému šetření z března 2020 snížil o 14 procentních bodů.

"Zcela propadlo přistěhovalectví (33 procent), které bylo v roce 2016 na prvním místě se 72 procenty vysoké naléhavosti," uvedlo CVVM.

Výrazný pokles 

Proti předchozímu průzkumu se naléhavost řešení migrace v očích veřejnosti snížila o 17 procentních bodů. Výraznější pokles průzkum zaznamenal také u otázky bezpečnosti občanů o 11 procentních bodů na 35 procent, životního prostředí o deset procentních bodů na 30 procent a dopravní obslužnosti také o deset procentních bodů na 19 procent. Sociální jistoty považuje za palčivý problém stejně jako před koronavirem 45 procent dotázaných.

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý na snímku z 28. října 2019
BIS sledovala Zemanova poradce Nejedlého. Zajímaly ji jeho ruské kontakty

Výrazný posun vzhůru u velké naléhavosti CVVM zaznamenalo pro stav veřejných financí o 15 procentních bodů a fungování hospodářství o deset procentních bodů. Pro školství se důležitost řešení za pandemie posunula vzhůru o devět procentních bodů na 41 procent, pro nezaměstnanost také o devět procentních bodů na 31 procent.

Politická situace je velmi palčivou otázkou pro 41 procent dotázaných, v březnu 2020 to bylo pro 34 procent.

Za nejméně zásadní otázky lidé považují nabídku zboží a služeb a také situaci v armádě. Velmi naléhavě je potřeba tyto záležitosti řešit podle méně než 15 procent lidí.

CVVM se v průzkumu od 26. června do 11. července dotazovalo 904 lidí starších 15 let.