Dobrý pocit ze splněných snů mají podle našeho průzkumu lidé, kteří nemusejí dnes a denně řešit finanční a existenční starosti a dokáží vytvářet úspory. Naopak pocitem nesplněných přání trpí lidé čelící finančním problémům," shrnula výsledky výzkumu Markéta Fixová ze společnosti Kruk.

Většina lidí přiznává, že mají sny, které by si v životě rádi splnili. Jenomže každý druhý má pocit, že svá přání splnili nanejvýš z poloviny. Tento názor zastává více žen (57 %) než mužů (46 %). Pětina lidí (22 %) ale přiznává, že se jim většinu toho, co si přáli, nepodařilo splnit. To se podle průzkumu týká především lidí ve věku nad 50 let se základním vzděláním, kteří už někdy zažili obavy o svou finanční situaci. Zároveň si myslí, že spoření vyžaduje velké úsilí.

Prožívání života

Jen necelá pětina Čechů (17 %) má dobrý pocit z prožívaného života. Spokojenost s tím, jak se jim daří plnit sny a přání, mají především muži vysokoškolského vzdělání, kteří nikdy neměli obavy o svou finanční situaci. Stejně tak si myslí, že šetřit nevyžaduje žádné úsilí.
Jsou ovšem i lidé, kteří tvrdí, že žádné sny nemají. Je jich menšina, jen deset procent, přičemž tento názor zastávají především lidé ve věku od 50 do 69 let.

Průzkum ukázal, že nejspokojenější lidé žijí v Libereckém kraji. Plnit si svá přání se tam daří 30 procentům lidí. Naopak nejméně spokojení lidé žijí v Ústeckém a Jihočeském kraji, kde si přání dokáže splnit jen devět procent dotázaných. „Ústecký kraj patří podle našich statistik k nejzadluženějším regionům v České republice. Vedle Moravskoslezského kraje zde žije nejvíce zadlužených lidí, kteří se potýkají s finančními problémy. Jedná se v průměru o muže ve věku 46 let s průměrným dluhem 35 tisíc korun," dodala Fixová.