Vyplynulo to z průzkumu CVVM.

Na otázku „Představte si, že by příští týden byly volby do Poslanecké sněmovny. Šel byste volit?“ odpovědělo kladně 62 % dotázaných s volebním právem 30 % záporně. Zbytek dotázaných (8 %) zvolil odpověď „neví“. Ze získaných dat tedy vyplývá, že deklarovaná volební účast je v současné době o poznání nižší než reálná účast v posledních parlamentních volbách v červnu 2006 (64, 5 %).

Všem dotázaným s volebním právem, kteří účast ve volbách nevyloučili, byla položena otevřená otázka (bez použití seznamu politických stran), mapující, kterou stranu by dotázaní volili za předpokladu, že by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny. Nejvíce respondentů by volilo ČSSD (28 %), ODS by získala 18,5 %, KSČM 10 %, KDU-ČSL 6 % a SZ 5 %.

Stranické preference představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti a nelze je zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování, resp. volební prognózou. Při interpretaci stranických preferencí je nutno brát zřetel na to, že do souboru je zahrnuta i přibližně třetina populace, která k žádné straně neinklinuje, případně není ochotna zúčastnit se voleb.

Koho by voliči volili?

Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Nezahrnuje tedy respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, a také ty, kteří nejsou rozhodnuti, kterou stranu by volili (N=557). V takovém případě by ČSSD získala 40 %, ODS 26,5 %, KSČM 14,5 %, KDU-ČSL 8,5 %, SZ 7 % a ostatní strany 3,5 %.

Politolog Jiří Pehe k volebnímu průzkumu CVVM:

K úspěchu ČSSD:
„Odráží se tu úspěch jejich razantní kampaně v krajských volbách, kterou ČSSD zaměřila na celorepubliková témata.“

K propadu ODS:
„Řada lidí vnímá stranu jako vnitřně nejednotnou, řadu lidí ovlivňuje i jejich neúspěch v krajských volbách.“

K propadu malých stran:
„Upřímně se divím, že propad menších není ještě větší. Zejména u zelených, kteří zcela vyhořeli v senátních i krajských volbách. Lze to ale vysvětlit tím, že se nevolilo v Praze, kde má tato stranu řadu příznivců.“

K nižší deklarované volební účasti (62% - k parlamentním volbám 64,5% to bylo 64,5%):
„Nemyslím, že by to bylo směrodatné. Předvolební kampaň může nakonec vyburcovat mnohem více lidí.“

„Je otázka, zda v další volební kampani bude moci ODS opět mobilizovat proti spolupráci ČSSD s komunisty – na krajské úrovni k ní zřejmě dojde a pokud bude fungovat, zřejmě toto téma přestane být pro některé voliče zásadní.“

Helena Kápičková, Martin Dohnal