„To je běžná praxe, že teprve počátkem září zjistíme, kolik dětí je skutečně ve třídách,“ potvrzuje ředitel ZŠ Holečkova a Rooseweltova v Olomouci Petr Horák. Na dvakrát zapsané školáky prý většinou přijde díky komunikaci s kolegy z okolních škol a jejich reálný nástup řeší během jarních měsíců. Zato děti, kterým rodiče na poslední chvíli zařídí odklad, do lavice nedostane ani heverem.

„Ze zákona sice musí o odklad požádat do konce května, ale když si rodiče seženou papír od doktora během prázdnin, nic s tím nenadělám,“ posteskl si Horák. Třeba místo 50 zapsaných žáků nastoupilo jen 43. Způsobuje to i finanční ztráty. Například dvousetkorunová dotace na speciální výbavu pro prvňáka musí být čerpána už nyní. Když se dítě v září nedostaví, ředitel má problém, co s pomůckami udělat a jak náklad vysvětlit případné kontrole. „Je to jasný trend, rodiče chtějí dostat dítě na co možná nejlepší základní školu, ale kvůli obavě, že tam bude plno, zapíší ho i jinam,“ potvrzuje ředitelka ZŠ Porubská v Ostravě Dagmar Dluhošová. Podle ní záleží na jejich zodpovědnosti, zda výsledek pak ředitelství oznámí. „My je ale raději obvoláváme,“ dodává Dluhošová.

Počty žáků prvních tříd.

Úvazky v ohrožení

Zástupkyně ředitele ZS Mezi Školami z Prahy 13 Marta Šefčíková si proto myslí, že potvrzení o nástupu zapsaného dítěte by mělo být zákonnou povinností rodičů. „Pro nás je to velmi důležitá informace, odvíjí se od toho úvazky na příští rok, počet otvíraných tříd, nákup pomůcek,“ sdělila Deníku. Letos například zaznamenali devět dětí, které byly zapsané na dvou školách, jedno z nich dokonce na pěti. Kdyby to vedení školy neodhalilo a nevyřešilo včas s rodiči, mohlo 1. září otevřít zbytečně tři třídy, ačkoli prvňáčci by zaplnili jen dvě. Navíc by na ně mohlo čerpat i fiktivní dotace, protože ty se rozesílají podle březnových výkazů. „Na každého prvňáčka jde ze státních peněz 800 korun, takže celorepublikově by mohlo jít o značné částky,“ myslí si zástupkyně. V uvažovaných změnách školského zákona se ale zatím o podobné povinnosti pro rodiče neuvažuje. Počty dětí by si měli hlídat zřizovatelé, jimiž jsou obce nebo městské části.