„V některých z pozitivních vzorků bylo tak nadlimitní množství metanolu, že by člověka otrávila jedna malá sklenička," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Podle policejního prezidenta Martina Červíčka nastal ve vyšetřování případu „výrazný posun především ve Zlínském a Olomouckém, ale i v Moravskos­lezském kraji". Dodal, že policie směřuje nejen k dealerům a prodejcům, ale i k osobám, které by se mohly podílet na dodávání surovin pro závadný alkohol a celou činnost by mohly organizovat. „Rozhodně nelze mluvit o jediném zdroji a rozhodně nelze mluvit o tom, že bychom byli v nějaké konečné fázi vyšetřování," podotkl ale Červíček.

Podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky policie za posledních 24 hodin provedla bezmála 30.000 kontrol v obchodech, stáncích, restauracích či barech. Hasiči za tu dobu udělali rozbory 47 vzorků. V některých lahvích, kde se metanol potvrdil, byla jeho povolená dávka překročena 26krát. Dalších 387 vzorků zajistili celníci. Výsledky štáb nesdělil. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svém webu etikety lahví, v nichž byl závadný alkohol nalezen.

Heger zatím nedokázal říct, jak dlouho by mohl zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu platit. Nepokládá ale za pravděpodobné, že by byl zrušen v nejbližších dnech, protože otrávených stále ještě přibývá. Podle ministra krizový štáb nyní proto diskutuje o možnosti případného zmírnění nařízení. Podle informací se debatuje mimo jiné o definici bezpečného alkoholu či bezpečných lokalit. Heger řekl, že doufá, že by se opatření mohlo „v rozumné době" zúžit „na rizikové záležitosti a místa".

Podle Hegera je nyní v nemocnicích 35 lidí s otravou metylalkoholem. Za posledních 24 hodin skončil jeden člověk v Městské nemocnici v Ostravě, tři v Třinci, jeden v Přerově, jeden v Boskovicích a jeden v krajské pardubické nemocnici, upřesnil krizový štáb. Podle vedení pardubické nemocnice se ale podezření na otravu metanolem u pacienta nepotvrdilo. Na otravu metanolem zemřelo v zemi 19 lidí.

Heger požádal dnes kvůli zavedení částečné prohibice o vstřícnost. Dodal, že opatření bylo v Česku přijato vlídně. Děkoval prodejcům a restauratérům, i jejich zákazníkům. Omluvil se výrobcům.