Sněhové vločky na část republiky mají podle současné předpovědi počasí dopadnout poprvé v pátek, a sněhové přeháňky pak mají pokračovat až do začátku týdne. Český hydrometeorologický ústav vydal zatím předběžnou výstrahu. Platí po celý pátek pro kraje Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský a pro část Pardubického kraje. „Očekáváme novou sněhovou pokrývku, 0-10 centimetrů mokrého sněhu," uvádí meteorologové na webu. Zároveň ale dodávají, že jde o předběžné varování, a lidé by měli počítat s tím, že se předpověď bude v příštích dnech upřesňovat.

První dny vánočních trhů v centru Ostravy, Masarykovo náměstí a jeho okolí, prosinec 2020.
Stromy bez slavnostního rozsvícení, osekaný program: Kde navštívit vánoční trhy

Ještě ve středu teploty přes den vystoupají ke třem až sedmi stupňům nad nulou, ve čtvrtek se už ale budou pohybovat kolem nuly. V pátek má pak vše vyústit v sněžení. „Bude zataženo až oblačno, na jihovýchodní polovině území postupně s deštěm, který bude přecházet ve výškách nad 300 metrů ve sněžení. V severozápadní polovině území očekáváme sněžení místy," uvádí na webu meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu. A doplňují, že lidé mají očekávat mokrý sníh.

Občasné sněžení pak má pokračovat i o letošním prvním adventním víkendu a dokonce ještě i příští týden. Řidiči by měli být v těchto dnech na silnicích mimořádně opatrní, první sněhová nadílka se totiž každoročně pojí s množstvím nehod a dopravních komplikací.