Nehod letos ubylo i navzdory vysokému počtu mrtvých ve svátek 5. července a v sobotu. V každém z těchto dnů si havárie vyžádaly čtyři životy. Například v sobotu zahynuli dva lidé u Řevničova na Rakovnicku po nárazu osobního auta do stromu.

K poklesu počtu tragických havárií možná přispělo mírnější počasí. Loni totiž v prvním týdnu prázdnin padaly denně teplotní rekordy a rtuť vystoupala až nad 38 stupňů. Policie pak po konci prázdnin přičítala větší množství nehod právě i únavě lidí z vedra či oslnění řidičů. Letos byly teploty většinou podstatně nižší, tropy mají přijít až v pondělí, ale hned je opět vystřídají bouřky následované chladnějšími dny.

K lepší letošní bilanci pomohla kromě počasí třeba i dnešní rychlá reakce posádky vozu taxi projíždějícího kolem auta, které u Hluku na Uherskohradišťsku narazilo do stromu. Vůz totiž začal hořet a řidič se nemohl sám z auta dostat. Taxikář a jeho zákazník, kteří muže z auta vytáhli, tak řidiči zachránili život.

Nižší počet obětí než loni měly i nehody o prvním víkendu po konci školního roku. Od pátku 1. července do neděle 3. července zemřelo při dopravních nehodách deset lidí, loni bylo první prázdninový víkend mrtvých o dva více.

Ministerstvo dopravy letos na konci školního roku varovalo před tím, že v porovnání s ostatními měsíci přibývá obětí nehod v červenci a srpnu o třetinu. Loni bylo podle úřadu mrtvých 147, nejvíc za posledních pět let. Vedoucí oddělení BESIP na ministerstvu Martin Farář uvedl, že začátek a konec prázdnin jsou nejrizikovější. „Chvíli trvá, než si řidiči zvyknou, že po silnici jezdí víc cyklistů a chodí víc chodců. Podceňují únavu, která je potká na delších cestách," řekl. Ministerstvo proto spustilo kampaň, jak se chovat po nehodách.