Šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula poskytl Deníku.cz exkluzivní rozhovor přímo z Ženevy, kde v těchto dnech zastupuje Českou republiku na jednáních Světové zdravotnické organizace v Ženevě. Nabádá v něm lidi, aby nepodléhali panice. Epidemie by podle něj mohla sama od sebe vyhasnout.

Nejen v Česku propuká panika. Lidé hromadně skupují roušky na obličej, vakcíny Tamiflu. Má to smysl?

Rozhodně neplánujeme podávat Tamiflu předem, ale až při léčbě. Chtěl bych od toho lidi odradit, protože je to velmi nebezpečné. Mohli by totiž způsobit, že bude virus na antivirotikum imunní. My bychom pak neměli účinný prostředek pro boj s ním.

Jak se díváte na nošení ochranných roušek?

V celosvětovém měřítku je nesmysl, aby všichni chodili v rouškách. Nemyslím si, že by to bylo nyní u nás potřeba.

Mluvilo se také o případném zákazu cestování do ohrožených oblastí. Myslíte, že by to pomohlo?

Cestování bych neomezoval, protože nemá smysl. Do Česka by se i tak virus dostal jinými kanály. Turisti z ohrožených oblastí by se však měli monitorovat a v případě respiračních problémů by měli vyhledat lékařskou pomoc.

Mají to udělat také ostatní lidé, kteří u sebe zjistí příznaky začínající chřipky?

Tuhle paniku bych nespouštěl. Obezřetnost se zatím týká pouze turistů, v Evropě k přenosu stále nedošlo. Všechny případy jsou importované. Běžní pacienti, kteří nebyli v ohrožených oblastech, by proto neměli zbytečně zahlcovat lékaře.

Co nyní dělá Světová zdravotnická organizace?

Velmi pečlivě monitorují celou situaci. Pokud by se potvrdil přenos také na jiném kontinentu než americkém, tak by to znamenalo spuštění pandemie a přechod ze čtvrtého pandemického stupně na pátý.

Kdy by k tomu mohlo dojít?

To by bylo věštění z křišťálové koule. Stále se může stát, že epidemie vyhasne. Pokud nebude docházet k přenosu, pak nemoc sama vymizí. Podle mě se rozhodne během několika následujících dnů.

Jak hodnotíte dosavadní průběh nemoci?

Přijde mi zvláštní, jak pomalu se zatím šíří. Mexičtí mrtví jsou hlavně chudí lidé ze slumů. Dělá to dojem, že onemocnění neprobíhá až tak drasticky. Navíc není vyloučené, že řada ze 159 mrtvých jde na vrub klasické chřipce. V Mexiku a USA na ni ročně umírají sta tisíce lidí. Zatím jen u osmi mrtvých se potvrdila nákaza novým virem.