„Celkem jsme v září pátrali po 271 ztracených zvířatech, zatímco loni jsme ve stejném měsíci evidovali 165 případů," přiblížila jednatelka neziskového sdružení Psí detektiv Klára Carbová.

Září vůbec bylo pro Psího detektiva rekordní ve více ohledech. Výrazně přibylo ztracených koček. Pátrací tým jich loni v září zaznamenal 34, letos 86. Rekordní byl i počet dvaceti ztracených papoušků. Sice toto číslo nevypadá nijak ohromně, ale od začátku letošního roku se papoušků ztratilo dohromady 44. Psí detektiv jich 14 vypátral. Domů do Prahy se tak 
v srpnu vrátil například Ferda, desetiměsíční andulka.

Nejčastěji se ale ztrácejí psi, hlavně němečtí ovčáci, yorkšírští teriéři a plemeno jack russel. Naopak oproti loňsku klesl počet ztracených čivav nebo zlatých retrívrů. Psí detektiv ale letos pátral třeba také po koni, koze nebo želvě. Ta se ztratila letos v červenci u brněnské přehrady.

Vysoká úspěšnost

Pátrací systém Psí detektiv 
v Česku funguje už dva roky. Tým využívá nejmodernější technologie a během několika desítek minut je schopný oslovit tisíce lidí. Zájemcům zdarma poskytuje zápis do databáze, letáky a rady, informační SMS na tisíce lidí v okolí a další. Když už není zbytí, je pro pátrání po ztraceném zvířeti v pohotovosti i letadlo.

Úspěšnost pátracího týmu je poměrně vysoká, zejména při včasném nahlášení a využití všech pátracích metod. Pak se dostává až na 72 procent. „Růst úspěšnosti je založen na zkušenostech našeho týmu. Osvědčilo se nám tvořit manuál z konkrétních případů. Pokud se ztratí například malá čivava ve městě, interní statistiky nám ukazují, že bude s devadesátiprocentní pravděpodobností u někoho doma a tomu přizpůsobujeme i pátrací metody," poodhalila Carbová.

Šéfka pátracího týmu Aneta Sobotková upřesnila, že psím detektivům se nejvíce osvědčila kombinace rozesílání SMS a oslovení e-mailem prostřednictvím speciální databáze kontaktů v celém okrese. „Nejčastěji rozesíláme 500 až 1000 SMS všem lidem v okolí. Současně s tím je vhodné informovat o ztrátě zvířete veterináře, kynologická sdružení, starosty, policisty, útulky, myslivce a mnoho dalších v celém okrese. K tomu slouží unikátní databáze, která se stále aktualizuje a rozrůstá," upřesnila Sobotková. Databáze detektivů v současné době obsahuje až 200 kontaktů na každý okres v Česku. Výjimkou je Praha se 600 kontakty.