O zvýšeném riziku přenosu ptačí chřipky v této době informovala Státní veterinární správa (SVS). „V podzimních měsících každoročně výrazně roste riziko šíření ptačí chřipky. Souvisí to s migrací volně žijících stěhovavých ptáků, kteří představují rizikový zdroj ptačí chřipky pro chovy drůbeže a v zajetí chovaných ptáků,“ informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Ptačí chřipka se objevila i na nečekaných místech:

Tučnáci císařští ukázali světu, jak krutá může být klimatická krize
Vědci potvrdili první nález viru ptačí chřipky u Antarktidy. Bojí se o tučňáky

V Česku se od ledna objevily přes dvě desítky ohnisek. Jak v malochovech, tak i komerčních zařízeních. Podle údajů SVS muselo být odborně utraceno okolo třiceti tisíc kusů drůbeže. Ptačí chřipka řádila ale na celém kontinentu, silně i mimo měsíce, které se udávají jako hlavní sezóna.

„Podle nejnovější zprávy o ptačí chřipce byla v období od 24. června do 1. září 2023 hlášena ohniska u domácích a volně žijících ptáků v 21 evropských zemích,“ informoval Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Za úhynem racků u Hobšovického rybníka na Kladensku je ptačí chřipka.Za úhynem racků u Hobšovického rybníka na Kladensku je ptačí chřipka.Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová

Ptačí chřipka už navíc není jen problémem opeřenců. Běžně už dochází k přenosu na savce, rizikové se v tomto případě ukázaly chovy kožešinových zvířat.

„Finsko hlásilo 26 ohnisek v kožešinových farmách chovajících norky americké, lišky červené a polární a mývaly obecné. Nejpravděpodobnějším zdrojem zavlečení zvlášť nebezpečné varianty H5N1 byl kontakt s volně žijícími racky, ale přenos mezi farmami nelze zcela vyloučit,“ doplnil úřad.

Stručně o ptačí chřipce:

Zdroj: Youtube

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí ale zůstává riziko nákazy pro běžnou populaci nízké, lehce se zvyšuje u lidí, kteří pracují v chovech drůbeže. Podle odborníků je zatím jedinou účinnou obranou proti šíření viru takzvaná biologická bezpečnost. Tedy opatření, která zabrání kontaktu zvířat v chovech s těmi volně žijícími. Nestačí jen zabránit přímému kontaktu mezi zvířaty, důležité je také zabezpečit celé výběhy.

V Česku letos v dubnu ve velkém umírali racci:

Na Zámeckém rybníku v Chropyni došlo k hromadnému úhynu racků. 5. dubna 2023.
Ptačí chřipka decimuje racky v Česku. Úhyny hlaste, vyzývají ornitologové

Virus se může přenášet i skrze vodu nebo krmivo. Efektivní obranou je zasíťování výběhů a umístění napaječek pod přístřešky. Důležité je také hlásit podezřelé úhyny, Česká společnost ornitologická pro tyto účely zřídila na svých webových stránkách formuláře pro hlášení. Při pozorování příznaků je vhodné kontaktovat středisko krajské veterinární správy.

Nebezpečí předpoví virový radar

Chovatelé drůbeže mají k dispozici takzvaný Radar ptačí chřipky, který od podzimu provozuje právě Evropský úřad pro bezpečnost potravin a ornitologické organizace. Uživatelům radar umožňuje zkoumat týdenní předpovědi pravděpodobného výskytu ptačí chřipky u volně žijících ptáků. Sleduje jejich migraci a početnost. A to u více než padesáti druhů, u kterých byla chřipka někdy zaznamenána.

Nová pandemie? Podle vědců tu existuje riziko:

Likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou. Ilustrační snímek
Týrání zvířat nás přibližuje k nové pandemii, varují ochránci před mutacemi virů

Část Česka je momentálně uprostřed žebříčku rizik. Výskytem jsou ohrožené zejména přímořské státy, například Dánsko, Nizozemsko nebo sousední Německo v oblastech u Severního moře. Vysoké riziko také hrozí pobaltským částem Polska.

Ptačí chřipka není jen problémem v ptačí říší, ale představuje riziko i pro savce. Během června došlo například v Polsku k úmrtí několika desítek koček. Světová zdravotnická organizace uvedla, že 29 z celkového počtu 47 v sobě mělo virus H5N1.

Nákaza se může přenést i na další domácí mazlíčky, například psy. Riziko je ale nízké. Přenos chřipky skrze vejce je podle dosavadního zkoumání odborníků také nízké. Podle informací SVS dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka ani přenos z člověka na člověka. V zahraničí ale úmrtí lidí po nákaze H5N1 zaznamenána byla. Docházelo při tom ke kontaktu s drůbeží chovanou v zajetí.