„V úterý začali s průzkumem na loukách u Lipové a pokračují v lesích u Haluzic a na západě a severozápadě ohraničeného území. Jakmile práci dokončí, budeme moci opět zmenšit střežené území o pár desítek hektarů," uvedla Kozumplíková.

Další policisté a hasiči pracují na zpevnění prostranství kolem obou epicenter, kde bude vybudováno technické zázemí předtím, než začne patnáctičlenná speciální skupina pro práci v epicentru s ohledáním míst explozí. Pyrotechnici zároveň chemicky ošetřují jednotlivá epicentra proti nežádoucí vegetaci a likvidují náletové dřeviny v jejich bezprostřední blízkosti.

„V současné době střeží stanovený bezpečnostní perimetr v okolí muničních skladů díky jeho zmenšení kromě pracovníků Vojenských lesů i odpovídající počet policistů. Na střežení a velení se podílejí také policisté z ostatních krajů České republiky," dodala Kozumplíková.

Ve Vrběticích vybuchly předloni v říjnu a prosinci dva muniční sklady. Oba si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Na ostraze skladů se do začátku letošního února podílela armáda, nyní je střeží policie a Vojenské lesy a statky. Z vrbětického areálu odjelo 547 kamionů se zbrojním materiálem, poslední loni před Vánocemi.