In memoriam byl vyznamenán i odbojář a stříbrný olympionik v gymnastice Jan Gajdoš. Řád převzal za svou práci při vysílání Československého rozhlasu po okupaci v srpnu 1968 Karel Lánský.

Kdo dostal státní vyznamenání?Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prezident vyznamenal dva lékaře Rajka Dolečka a Martina Filipece. Medaile za hrdinství udělil za hrdinství v boji třem vojákům, kteří padli na začátku srpna v Afghánistánu. Kamila Beneše, Martina Marcina a Patrika Štěpánka zabil sebevražedný atentátník. Medaili za hrdinství dostala také učitelka Darina Nešporová, která zachránila život třem předškolákům.

Vyznamenání pro Lánského ocenil ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. "Společně s kolegy v noci z 20. na 21. srpna 1968 bezprostředně převzal a několik dní dokázal udržet nezávislé vysílání a informování občanů," vyzdvihl v tiskové zprávě. Považuje to za čest i pro další pracovníky rozhlasu, kteří se podíleli na protiokupačním vysílání. Švehlovo ocenění uvítala v tiskové zprávě Společnost Antonína Švehly, která funguje 15 let.

Medailí za zásluhy tradičně Zeman ocenil sportovce, herce, zpěváky nebo vědce a lékaře. Mezi vyznamenanými jsou opět lidé, kteří mají k prezidentovi velmi blízko. Za zásluhy o stát dostal například ocenění úspěšný podnikatel Jaroslav Strnad, který založil zbrojařské imperium Czechoslovak Group, kam patří i kopřivnická Tatra. Jeho firmy Zemanovi přispěly miliony korun na prezidentskou kampaň. Strnad v tiskové zprávě uvedl, že se vždy hlásil ke značce "Made in Czechoslovakia" a činností firem navazuje na československou průmyslovou tradici.

Ocenění tenisté, brankář Čech i hudebník David

Vyznamenán byl i slovenský podnikatel Pavol Krúpa a novinář amerického původu Erik Best, kteří kritizují podnikatele Zdeňka Bakalu, proti kterému se Zeman často vymezuje. Oceněna byli i někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková či bývalý ministr zemědělství z vlády Zemana Jan Fencl.

Ze sportovců medaili získali fotbalový brankář Petr Čech, olympijská vítězka v lyžování a na snowboardu Ester Ledecká, tenistky Petra Kvitová a Helena Suková a tenista Radek Štěpánek. "Vždycky jsem se snažil reprezentovat sebe i naši zemi co nejlépe a těší mě, že jsem za to byl oceněn," uvedl Čech v prohlášení zaslaném agenturou Sport Invest.

Medaili má i někdejší investigativní novinářka a politička hnutí ANO Jana Lorencová, spisovatelka, signatářka Charty 77 Lenka Procházková, kterou loni Zeman navrhl za členku Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, Senát ji ale odmítl. Kritici jí vyčítali současné postoje, s hodnocením minulosti dle nich nakládá ideologicky.

Vyznamenaná byla také ředitelka Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová. Vede školu, která zakázala dvěma muslimským dívkám ve škole nosit hidžáb.

Většinu ocenění předal Zeman osobně vyznamenaným, jejich potomkům, dalším rodinným příslušníkům či zástupcům. V případě Kvitové kancléř Vratislav Mynář uvedl, že vyznamenání bude předáno později.