Kühn je v radě devět let a předsedou byl od letošního června. Na dnešním jednání uvedl, že jako předseda cítí slabý mandát. "V okamžiku, kdy se postoje předsedy různí od většiny rady, nemůže prezentovat její názor," uvedl Kühn. Dodal, že rada zcela jistě rychle najde nového předsedu a on zůstává řadovým aktivním radním.

Dědičovi končí mandát v radě na jaře příštího roku a podotkl, že už nebude znovu kandidovat. "Rada potřebuje stabilizaci, energii a shodu v zásadních věcech," uvedl. Dodal, že se prací v radě, ve které se v posledním roce podílel na většině programových bodů, cítí vyčerpaný. Jako důležité ale zmínil zvolit příští týden novou dozorčí komisi.

Před hlavním vchodem do budovy České televize v Praze 17. listopadu 2020 demonstrovali lidé na obranu nezávislosti ČT a veřejnoprávních médií.
Před Českou televizí demonstrovali lidé v autech. Bojí se o její nezávislost

Situací v radě se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní volební výbor i Senát. "Po protiprávním odvolání dozorčí komise dnes rezignovali předseda i místopředseda Rady ČT. Situace kolem České televize se stává velmi kritickou a my se jí v Senátu budeme zítra (ve čtvrtek) na plénu se vší vážností zabývat," komentoval odchod Kühna a Dědiče na twitteru senátor Jiří Drahoš (za STAN).

Rada dnes směnu pozemků a zřízení služebnosti pod ostravským studiem s majitelem Simonem Pelikánem schválila. Směně bude předcházet koupě pozemku na základě předkupního práva. Pokud by televize pozemek nekoupila a následně nesměnila, hrozilo jí v budoucnu, že by nový vlastník užívání nebo koupi parcely potřebné pro provoz studia zdražil. Při směně vznikne podle chystané smlouvy ČT nárok na doplatek 1,32 milionu korun kvůli rozdílné velikosti směňovaných parcel. Nedodané podklady od dozorčí komise vedly minulý týden k odvolání tohoto poradního orgánu rady.

Lída Rakušanová
Spravit dnešní svět dá fušku, říká slavná novinářka Lída Rakušanová

Kühn na konci dnešního jednání uvedl, že doufá v to, že se jednání rady do budoucna změní, že přibude věcnost a radní budou více připravení. "Nemohu se zbavit dojmu, že rada předvádí více blamáží než kompetenci," podotkl.

Podle mediálního experta Jana Potůčka rezignace předsedy a místopředsedy Rady ČT svědčí o tom, že racionální jádro kontrolního orgánu ČT ztratilo rozhodující většinu, což by se do budoucna mohlo odrazit v mnohem nepříjemnějších rozhodnutích, než je odvolání dozorčí komise. "Není tajemstvím, že někteří poměrně nedávno zvolení radní by rádi odvolali generálního ředitele ČT Petra Dvořáka a mají chuť zasahovat do programu ČT, což ovšem radě ze zákona nepřísluší," dodal.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu ČT.