Uvedl to deník Právo, podle kterého to církve odmítají s odůvodněním, že tento administrativní zásah může vydávání mnohamiliardového majetku zhatit.

Vicepremiérka a šéfka legislativní rady Karolína Peake (VV) Právu řekla, že rada tak chce zabránit budoucím sporům, kdy by úředníci vydali majetek, který nyní ve vlastnictví státu. „Jde o to, aby si vláda pohlídala, že bude vracet majetek, který patří státu,“ cituje ji deník. Ministerstvo kultury podle ní s tímto návrhem souhlasí.

Odstupující ministr kultury Jiří Besser ani Peake ale podle listu neumějí popsat, jak si proces inventarizace představují. „Takový postup může celý zákon zhatit, protože si jeho technické provedení nedokážu moc dobře představit,“ řekl Právu předseda církevní komise a ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.

Právo také píše, že pokud současná verze návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi neuspěje, „chystají se církve k soudům“. „Když se otevře nový prostor, tak si budeme klást otázku, jak se jako dobří hospodáři máme zachovat. A určitě o soudní cestě budeme uvažovat,“ řekl deníku sekretář biskupské konference Tomáš Holub.