Novinářům to po jednání předsednictva rady řekl její místopředseda Jiří Zlatuška. Kvůli chystané reformě před nedávnem protestovaly univerzity po celé republice. Předsednictvo rady kritizovalo i rozhodnutí odcházejícího ministra Josefa Dobeše (VV) o prodloužení akreditace plzeňským právům či škrty v rozpočtu.
"Pevně doufám, že v okamžiku, kdy se změní osoba ministra, se vrátí jednání ke smysluplnějšímu formátu," uvedl Zlatuška. Podle šéfa rady Jakuba Fischera jsou jednání velmi nepřehledná, řada z nich nemá vymezený obsah a dohodnuté za pár dní neplatí. Zlatuška míní, že "chaotičnost" plyne z toho, že se návrhy mění. "Je potřeba se vrátit do fáze, kdy se opravdu vyjasní, o čem ta změněná norma má být," dodal místopředseda rady.
Ministerstvo školství chystá dva reformní zákony - o vysokých školách a o finanční pomoci studentům. Mají upravit postavení univerzit, jejich samosprávu i školné a půjčky na ně. Proti navrhované podobě obou norem protestovali před nedávnem studenti i akademici na mnoha místech Česka. Rada vysokých škol žádala stažení norem z projednávání a jejich přepracování.
Vedení rady kritizovalo dnes také Dobešovo rozhodnutí prodloužit akreditaci magisterskému studiu plzeňské právnické fakulty proti stanovisku akreditační komise. Podle předsednictva rady je to krok, který je v rozporu se zájmem o posílení kvality škol.
Předsednictvo odmítlo také škrty v rozpočtu vysokých škol. Letos proti loňsku poklesl rozpočet o víc než šest procent, příští rok by to mělo být v průměru téměř o devět procent, upřesnil Fischer. Podle něj tak vysoké školy musí přijímat "nevratná opatření", která se podepíšou na kvalitě vzdělávání.
Univerzity zatím ani neznají chystaný limit na počty přijímaných studentů. Není tak jasné, kolik lidí do prvních ročníků za pár měsíců vlastně nastoupí. "Není problém krácení počtu, ale to, že nevíme, kolik studentů a podle čeho budeme moci přijmout," dodal předseda rady.
