Čeští zákonodárci odjedou na Marshallovy ostrovy v neděli 15. dubna. Cesta by měla trvat tři až čtyři dni. ČTK to dnes řekl předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím.

"Bude to první možnost vidět ten radar na vlastní oči, vidět prostředí, ve kterém je zasazený," řekl Vidím. V souvislosti s prohlídkou radaru se dříve hovořilo také o parlamentní cestě na Aljašku, ta se ale neuskuteční. "Je to nerealizovatelné v tom čase, který na tu cestu je," řekl Vidím.

Parlamentní delegace bude zřejmě mít deset členů. Čtyři místa obsadí poslanci z branného výboru, tři jejich kolegové ze zahraničního výboru a další tři zástupci Senátu.

Jasné zatím není, koho sněmovní výbory na prohlídku základny vyšlou. Zahraniční výbor zřejmě bude zastupovat jeden sociální demokrat a jeden člen ODS. Na třetím místě by se měli dohodnout ostatní strany. Branný výbor zřejmě vybere po dvou zástupcích z ODS a ČSSD. Podle Vidíma se o tom ve výboru ale ještě povede debata. Komunisté si již dříve stěžovali na to, že na ně v delegaci nezbude místo.

Kromě poslanců se cesty zúčastní i tři senátoři z výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost - jeho předseda Richard Sequens (za US-DEU), Josef Zoser (klub SNK) a Richard Svoboda (ODS). Ještě před jejich odjezdem se bude o umístění americké radarové stanice v Česku jednat příští středu v sídle Senátu na společném zasedání Sequensova výboru a ústavně-právního výboru.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček dnes ČTK řekl, že dolní komora zřejmě poslancům zaplatí cestu do USA, tedy na Havaj. Zbytek cesty a pobyt na Marshallových ostrovech podle něj budou hradit Spojené státy, které české zákonodárce na prohlídku základny pozvaly.