Předseda sněmovny má výlučnou pravomoc navrhnout prezidentovi ke jmenování premiéra, pokud předchozí dva pokusy selhaly.  Měl byste v tom případě ambici sehnat pro svého nominanta většinovou podporu?

Máme kvalitní ústavu a její autoři měli v tomto bodě na mysli, že nejde o osobní pravomoc předsedy sněmovny. On musí vystupovat jako zástupce zákonodárné moci, kterou premiér přijde žádat o důvěru. Předseda sněmovny má při třetím pokusu velikou odpovědnost, protože stojí mezi funkčním státem a předčasnými volbami. Proto si nemůže vybrat kohokoli, náhodného kolemjdoucího. Musí udělat všechno pro to, aby byl třetí pokus úspěšný.

Vy ovšem věříte, že k třetímu pokusu nedojde. Zatím to ale vypadá, že menšinová vláda Andreje Babiše do konce roku důvěru nezíská…

To nemůžete vědět.

Čili se najde dost hlasů pro její schválení, byť třeba díky snížení kvóra odchodem poslanců KSČM a SPD ze sálu?

Já to spíš vnímám jako zlomyslný komentář těch, kteří říkají, že ANO manažersky selhává a neumí uzavřít dohodu o koalici, přičemž trvají na tom, že do ní nevstoupí. Je ale přece rozdíl mezi manažerským přístupem, kde to jde shora dolů, a dohodou, na níž musejí být aspoň dva.

Chcete říct, že sněmovna není firma?

Chci říct, že si někteří lidé, konkrétně pan Farský, protiřečí. Manažerské rozhodování a dospění k dohodě jsou dvě různé věci.

Lze k ní dospět snadno. Stačí, když ANO nominuje místo Andreje Babiše třeba Richarda Brabce.

Hnutí ANO dominantně vyhrálo volby a Andrej Babiš měl nejvíc preferenčních hlasů v dějinách České republiky. Voliči mu dali hlasy, přestože všichni věděli o kauze Čapí hnízdo. Co je tedy víc, vůle voličů, nebo tvrzení těch méně úspěšných, kteří nerespektují výsledek voleb?

Podle vás by v zájmu země měly ostatní strany ustoupit od slibu, že nebudou vládnout s obviněným politikem?

Já jsem jednoduchý člověk a soudím, že strany jdou do voleb s tím, že budou prosazovat ve vládě svůj program. Taková nabídka od nás přišla, ale tyto strany ji odmítly. Země ale vládu potřebuje a zaslouží si reprezentaci, která vzešla z aktuálních voleb, ne takovou, která funguje v jakémsi nouzovém režimu a jejíž premiér zastupuje stranu, která ve volbách propadla. ANO se chová naprosto srozumitelně a vstřícně.  Zašli jsme dokonce tak daleko, že naši partneři si mohli vybrat výbory. Jak pan Fiala může prohlásit, že to je matoucí vyjednávání? My se chováme férově.