Vy jste šli do jednání s jediným požadavkem na předsedu sněmovny?

Když nám oznámili, že do vlády s námi nepůjdou, snažili jsme se najít řešení, jak co nejrychleji ustavit sněmovnu. Proto jsme si skutečně neřekli o předsednictví v žádném výboru, nabídli jsme ostatním stranám, aby si vybraly.

Nejste při té své toleranci až moc vstřícní vůči straně pana Okamury, jejíž členové vyjádřili porozumění pro výhružky likvidací prvňáčků a poslanecký asistent posílá židy, homosexuály a Romy do plynu?

Je na nás, abychom demokratické hodnoty uhájili. Myslím, že tu roli zvládneme.

Berete na sebe odpovědnost za to, že xenofobní a extremistická strana bude mít místopředsedu sněmovny a povede bezpečnostní výbor?

Pozice místopředsedů sněmovny vycházejí z výsledků voleb.  Hnutí ANO se dokonce vzdá nároku na místopředsednické místo ve prospěch dalšího subjektu (podle předběžné dohody mají do místopředsednických křesel usednout Petr Fiala z ODS, Vojtěch Pikal za Piráty, Tomio Okamura za SPD, Vojtěch Filip z KSČM a Jan Hamáček z ČSSD – pozn. red.).

Když někdo vykročí z demokratického rámce a nebude ctít pravidla, zasáhnete?

Určitě. Osobně mám problém se sociálními sítěmi. Já na nich příliš nežiju, protože ten nával negativní energie mi nedělá dobře, nechápu, kde se v lidech bere tolik nenávisti. Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby kdokoli pronášel agresivní výroky proti dětem. Nemám žádný nevulgární výraz pro člověka, který by ublížil slovně nebo fyzicky dítěti. Stejně tak jsem se vyslovil na adresu toho incidentu v poslanecké restauraci (šlo o konflikt v budově sněmovny, kdy tajemník SPD Staník nadával ministryni Marksové z ČSSD a dopouštěl se rasistických výroků, což následně popřel – pozn. red.). Pan předseda Okamura dostal možnost to vysvětlit a přijmout opatření. Takové věci se nesmějí opakovat. Měl by to vyřešit adekvátním způsobem, nejlépe takového asistenta vyhodit. Představitelé SPD slíbili, že už k ničemu podobnému nedojde.

Přijde Andrej Babiš do Vánoc požádat sněmovnu o důvěru?

Určitě.

A získá ji nejpozději do letních prázdnin, byť třeba na druhý pokus?

Když se rozhlédneme po Evropě, tak vyjednávání o vládě v řádech měsíců je relativně standardní a ústavně přípustné. Jsem přesvědčen, že my budeme úspěšnější a nebudeme to tak protahovat.