O vzrůstající aktivitě radikálů informoval v pondělí zástupce policejního ředitele Libor Špráchal na jednání trutnovského zastupitelstva.

„Každých 14 dnů až tři týdny se konají ve městě koncerty organizovaných sku­pin. Nejsou pořádány veřejně, ale v soukromých zařízeních. Nemíváme však žádný zákonný důvod, proč setkání skinheadů ukončit. Nemůžeme bezdůvodně vcházet do soukromých prostor,“ uvedl Špráchal.

Zastupitele zajímalo, jestli policie eviduje nejen běžné příznivce hnutí, ale také ty, kteří „tahají za nitky“. „Víme o nich, dva organizátoři z Trutnova jsou obviněni, že se dopustili násilí, a už pobývají ve vazbě. Situaci sledují naši agenti i specializované složky policie,“ dodal Špráchal.

Samotné vedení Trutnova je se situací dobře obeznámeno. „Akce radikálové zařizují a domlouvají po internetu, nebo narychlo pomocí mobilních telefonů. Samotný majitel budovy mnohdy neví, komu ji pronajal, natož aby se včas o akci dozvěděla policie. Vyšetřování je proto poměrně složité,“ uvedl starosta Ivan Adamec.

Problémů s holými lebkami není ušetřeno ani Chrudimsko. Minulou sobotu došlo v obci Kočí k slovní přestřelce mezi partou opilých výrostků a provozovateli pouťových atrakcí na sousedním pozemku. Ti psychický tlak nevydrželi a z Kočí předčasně odjeli.

Obnaženou zadnicí a lehkou šarvátkou s televizním štábem skončila hudební produkce tří neonacistických kapel na začátku března v Kraskově u Seče. Účastníci si dávali dobrý pozor, aby nezavdali příčinu k policejnímu zákroku.

Jejich chování potvrzuje trend započatý už v minulých letech. Extremisté se sjíždějí zejména na menší akce, které neprezentují jako koncerty, ale jako oslavy narozenin či soukromé party jen pro zvané. Policii se účastníci snaží zbytečně nedráždit. Také proto organizátoři strategicky přesouvají srazy za zavřené dveře vesnických sálů a do menších měst.