Zdejší hemato-onkologická klinika patří mezi pět špičkových českých center, které se budou podílet na testech nově vyvinutých preparátů. Pokud budou zkoušky úspěšné, mohl by být lék v ideálním případě na trhu během pěti let.

Olomoučtí lékaři by zřejmě již na jaře mohli nabídnout některým pacientům s chronickou leukémií a takzvanými nehodkinovými lymfomy (jeden z typů nádorů lymfatického systému) nadějný preparát, který může přinést zásadní posun v léčbě. „Na vzniku tohoto léku se podíleli čeští vědci, proto se nejprve bude testovat u nás a v USA. Do studie zařadíme pacienty, kteří už na běžnou léčbu nereagují nebo se jim onemocnění stále vrací, samozřejmě s jejich souhlasem. V obou zemích bude do testů zahrnuto celkem 250 osob, kritéria pro jejich výběr jsou velmi přísná,“ podotkl primář olomoucké kliniky Tomáš Papajík.

Preparát, který by mohl významně posunout kupředu léčbu rakoviny, má za sebou zkoušky na zvířatech, které přinesly velmi dobré výsledky. „Lék dostávali nemocní psi, které skutečně lymfomy často postihnou, a snášeli jej opravdu dobře. My budeme testovat dávkování, okamžitý i dlouhodobý efekt léčby a také nežádoucí účinky. Pokud by se ukázalo, že jej organismus pacientů netoleruje, studie může být předčasně ukončena. Firmy ale do výzkumu investují mnoho peněz a opravdu se u nás zatím nestalo, že bychom museli kvůli toxicitě testy nějakého léku ukončit dříve,“ konstatoval primář.

Testovaná látka je unikátní tím, že působí pouze na nádorové buňky. „Na rozdíl od chemoterapie, která je mnohem drastičtější, nepoškozuje zdravé buňky. Jde tu o úplně nový princip, kdy účinná látka léku působí na enzym v nádorové buňce, čímž zastaví její dělení a buňka se pak rozpadne. Pro nemocné to znamená velkou naději, protože u některých typů těchto chorob zatím medicína umí pacienty pouze zbavit příznaků nemoci a prodloužit jejich přežití,“ popsal Papajík.

Pacienti podstoupí nejprve čtyřměsíční léčbu. Pokud bude úspěšná, mohou pokračovat další fáze klinické studie. Lék by se pak na trhu mohl objevit během pěti šesti let. „Jestli se prokáže, že je mimořádně účinný, může to být i rychleji. Bylo by neetické, aby se k němu pacienti nedostali dříve,“ dodal primář Papajík.

Olomoucká hemato-onkologická klinika je evropským akreditovaným centrem v léčbě hemato-onkologických pacientů a jedním ze dvou moravských center intenzivní hematologické péče. „Už deset let zde úspěšně provádějí transplantace kostní dřeně a pracoviště má vynikající léčebné, diagnostické i laboratorní zázemí. Laboratoře nádorové genetiky a molekulární genetiky patří mezi nejlépe hodnocená pracoviště nejen v České republice, ale i v rámci Evropské unie,“ uvedl mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Evropská leukemická síť vyhodnotila tuto laboratoř mezi deseti procenty nejlepších pracovišť v Evropě a udělila jí statut Centra excelence. Ročně provede dvanáct tisíc hematologických vyšetření, více než šedesát transplantací kostní dřeně a každý rok také zaznamená zhruba 150 nových případů onemocnění nehodkinovými lymfomy a asi 60 nových případů chronické lymfatické leukémie.

Proti onemocnění prostaty

OLOMOUC - Nejvíce nemocných s rakovinou prostaty v České republice je v Olomouckém kraji. Pacienti však mají nadějné vyhlídky. Na Urologické klinice Fakultní nemocnice v Olomouci začnou v příštích měsících lékaři na toto onemocnění testovat nový lék.

„V první fázi dostávají pacienti hormonální léčbu. Pokud není úspěšná, je další možností jen chemoterapie, kterou však odborníci přirovnávají ke kobercovému náletu, při němž se ničí nemocné i zdravé buňky. Teď budeme moci nabídnout preparát, který působí cíleně. Ucpe cévy, které vyživují nádorové buňky, a celý nádor vlastně odumře,“ uvedl přednosta urologické kliniky Vladimír Študent.

Olomoucká urologie patří ke čtyřem tuzemským centrům, kde budou tento lék testovat. Mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlat uvedl, že lékaři během dvou až tří let do studie celkově zahrnou 3500 pacientů z celého světa. Olomoucký kraj přitom drží v rámci Česka smutný primát v počtu případů rakoviny prostaty. „Je to dáno tím, že se systematicky a dlouhodobě věnujeme preventivnímu screeningu. Pro rizikovou skupinu mužů nabízíme už několik let bezplatné vyšetření, k němuž mohou přijít bez objednání a doporučení od praktického lékaře. V řadě případů se nám tak podaří odhalit nádor v časné fázi, ale stále zůstává asi třetina těch, kteří přicházejí s rakovinou prostaty už v pokročilém stadiu,“ uvedl přednosta Študent.

Na rakovinu prostaty zemře v České republice ročně 1500 lidí, každý rok je také odhaleno 4600 nových případů tohoto onemocnění. „Na naší klinice provádíme každý rok asi sto operací pro nádorové onemocnění prostaty. Naše úspěšnost v léčbě je vysoká, pokud onemocnění zachytíme včas,“ doplnil přednosta.