"Právě včera (ve středu) byli v Praze, v Česku, zadrženi další dva údajní teroristé, s nimiž tento Iráčan tvořil společnou buňku," citovala DPA z Kicklova vystoupení v rakouském parlamentu. Zadržení cizinci jsou muž a žena soud o jejich vazbě musí rozhodnout do pátečního večera.

Podle informací ČTK byli třicetiletý muž a o tři roky mladší žena z Iráku, kde v minulých letech shromažďovali finance na podporu teroristické organizace Islámský stát (IS).

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by česká policie o zadržení podezřelých informovala později. "Je otázka spíše na rakouského ministra, proč se rozhodl tu informaci zveřejnit.Policie by ji určitě zveřejnila, ale až v době, kdy by to pokládala za vhodné. Takto jsme museli reagovat na informaci z rakouské strany. My se o tom budeme ještě s ministrem Kicklem bavit," řekl Hamáček České televizi. Z české strany šlo podle něj o standardní postup.

"Soud obdržel návrh na vzetí osob zadržených ve středu na základě evropského zatýkacího rozkazu do předběžné vazby," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala dodal, že státní zastupitelství povede nyní předběžné šetření, soud bude následně rozhodovat o předání údajných teroristů do Rakouska. Podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech by měl rozhodnout do 60 dnů.

Sympatizoval s IS

Podle německého generálního státního zastupitelství dvaačtyřicetiletý Iráčan zadržený ve Vídni zjevně sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

"Můžeme potvrdit, že policisté z cizinecké policie včera na letišti Václava Havla v Praze na základě Evropského zatýkacího rozkazu vydaného Vídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boji proti terorismu, zadrželi krátce po příletu do České republiky dva cizince," uvedla na twitteru česká policie. 

Oba byli ihned umístěni do policejní cely. "Cestou mezinárodní spolupráce kontaktujeme danou zemi, která vydala Evropský zatýkací rozkaz a o jejích vydání dále rozhodne soud," doplnili čeští policisté.

"Skvělá práce! Čeští policisté zadrželi na Letišti Václava Havla dva cizince podezřelé z říjnových útoků na rychlovlaky v Německu. Je to důkaz fungující evropské spolupráce, která je v boji proti terorismu mnohem účinnější, než závory a zadrátované hranice," reagoval na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček. 

Iráčan je mimo jiné podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk. Vznikla jen hmotná škoda.

V druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide.

Iráčanovi hrozí doživotí

Zadržený Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až doživotí. Muž se podle prokuratury k činům, které mu jsou kladeny za vinu, přiznal, odmítá ale, že jeho motiv byl teroristický.