Smutnou zprávu, že onemocněly rakovinou prsu, se u nás každý rok dozví více jak 5000 žen a téměř 2000 žen na ni zemře

Zvýšené riziko onemocnění rakoviny prsu mají ty ženy, u kterých se rakovina prsu vyskytla v rodině, u matky či sestry, zejména v mladším věku. Tato riziková skupina žen by měla být sledována ve specializovaných poradnách, kde je možné nejen zhodnotit rizika, ale provést i testování genetických předpokladů, které ovlivňují 5 až 7 procent případů.

„Záludností tohoto závažného onemocnění je fakt, že obvykle nebolí, a tak ženy nemají silné nutkání jít k lékař. Prevence se zanedbává a často se stává, že je rakovina prsu diagnostikována až v pokročilých stádiích, kdy už je léčba obtížnější a naděje na vyléčení menší,“ řekl doc. MUDr. Jan Daneš, CSc. přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nejlepším způsobem prevence je kombinace samovyšetření prsu, vyšetření ultrazvukem a hlavně nezbytná odborná vyšetření mamografem.

Pravidelné mamografické vyšetření je vhodné u žen nad 40 let věku (ideálně každoročně), pro mladší ženy se nehodí. Při mamogafickém vyšetření dokáží lékaři objevit za vhodných okolností malé ložisko, které není dosud hmatné, a u kterého je vysoká naděje úplného vyléčení. „Včasné odhalení nádoru a rychlé zahájení léčby jsou také jedním z hlavních faktorů snižujících nutnost radikálního chirurgického řešení. Obvykle stačí jen odstranění nádoru s částí zdravé tkáně a uzlinami v podpaží,“ řekl dále docent Daneš.

V České republice byl plošný mamografický screening oficiálně zahájen na konci roku 2002 a v současnosti je provozován na 59 akreditovaných pracovištích. Preventivní mamografické či sonografické vyšetření hradí zdravotní pojišťovny v České republice jednou za dva roky, a to jen ženám mezi 45 a 69 lety. Tento fakt si uvědomují nejen lékaři, ale také společnost Avon Cosmetics.

Tato společnost se dlouhodobě boji proti rakovině prsu věnuje a přispívá v rámci projektu Ženy ženám částkou 200 korun na sonografické nebo mamografické vyšetření právě těm ženám, které nemají nárok na bezplatný screening. Letošní již pátý ročník probíhá od března do října tohoto roku. Poukazy je možné získat na osvětových akcích Avonu, například v průběhu Růžová jízdy proti rakovině prsu, prostřednictvím organizací onkologicky nemocných, přímo v akreditovaných screeningových centrech a také u Sdružení soukromých gynekologů.

Kde hledat radu

Ženy mohou každý všední den od 9.00 do 19.00 hodin anonymně požádat o pomoc na bezplatném telefonním čísle 800 180 880. Provoz Avon Linku proti rakovině prsu zajišťuje sdružení pacientek s nádorovým onemocnění prsu Mamma HELP. Své rady zde poskytují zkušené laické terapeutky i odborníci – ve středu od 16.00 do 19.00 hodin onkologové, v pátek od 16.00 do 19.00 hodin psychologové. Na této Lince mohou ženy získat kromě informací např. poukázky s 200korunovým příspěvkem na mamografické a sonografické vyšetření v rámci projektu Ženy ženám.

Další informace najdete také na internetových stránkách Avon proti rakovině prsu www.brantese.cz a na stránkách Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu www.breastcancer.cz. Seznam akreditovaných pracovišť, která poskytují mamografický screening, najdete na internetové adrese www.mamo.cz, kde je možné využít i emailovou poradnu zaměřenou na choroby prsu.

Příznaky pokročilejšího nádoru prsu:

– Hmatný nepravidelný útvar v prsu, jenž se nemění v závislosti na hormonálních změnách při menstruaci

– Vtažení kůže či bradavky

– Změna barvy či asymetrie prsu

– Místní bolestivost, která není vázaná na menstruační cyklus

– Výtok z bradavky

Slovníček pojmů:

Rakovina prsu – hromadný název pro zhoubná onemocnění prsu, která v typických případech postupně rostou a v určitém stádiu vývoje zakládají ložiska v lymfatických uzlinách a vzdálených orgánech.

Mamograf – přístroj, který pomocí tzv. měkkého rentgenového záření odhalí na snímku i malý nádor s vysokou spolehlivostí.

Ultrazvukové vyšetření (ultrasonografie, sonografie) – vyšetřovací metoda pracující na principu odrazu ultrazvukových vln od různých tkání, zpravidla zpřesňuje mamografický nález, u žen mladých je v diagnostice nádorů prsu metodou číslo jedna.

Screening – vyhledávání chorob v časném stádiu u lidí bez obtíží či příznaků onemocnění. Mamografický screening umožňuje snížit úmrtnost na rakovinu prsu.

Růžová jízda právě zamířila do Strakonic

Druhá etapa úspěšného projektu „Růžová jízda proti rakovině prsu“ odstartovala 17. září v Klatovech. Právě dnes se objeví na strakonickém Velkém náměstí.

Hlavní náplní projektu je osvěta veřejnosti v oblasti prevence rakoviny prsu a zajištění distribuce poukázek Ženy ženám s příspěvkem 200 korun na vyšetření prsou. Důležitou součástí je sběr informací pro výzkum o znalostech veřejnosti týkajících se rakoviny prsu.

Růžovou jízdu připravila společnost Avon Cosmetics ve spolupráci s Aliancí českých organizací a žen s rakovinou prsu a za významné podpory společnosti .A.S.A. Symbolem této akce je nezaměnitelný růžový autobus, který od 17. září do 31. října navštíví 30 českých měst, v každém městě stráví jeho posádka jeden den.

Cílem Růžové jízdy proti rakovině prsu je přivézt veřejnosti informace o tomto onemocnění, jeho projevech a hlavně o možnostech prevence a způsobech léčby. V autobusu mohou zájemci získat rovněž adresy nejbližších screeningových center a kontakty na pacientské organizace.

Stěžejním cílem akce je přesvědčit nejen všechny ženy, ale i muže, že jedinou správnou a přitom snadnou cestou k včasnému odhalení nebezpečí rakoviny prsu, jsou pravidelná preventivní mamografická či sonografická vyšetření.

Posádku autobusu tvoří ženy z Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu, které mají osobní zkušenosti s touto zákeřnou nemocí, a mohou tak zájemcům správně pomoci či poradit. Na odborné dotazy odpoví lékař, který bude do autobusu pozván z nejbližšího screeningového centra. Posádku doplňují vyškolené členky Mládeže českého červeného kříže. Jejich úkolem je pomáhat návštěvníkům autobusu s vyplněním dotazníku týkajícího se informovanosti o rakovině prsu.

Důležitou součástí Růžové jízdy proti rakovině prsu je sběr dat o informovanosti lidí o rakovině prsu s důrazem na prevenci nemoci.

Okruhy dotazování připravil doc. MUDr. Jan Daneš, CSc. z Asociace mamodiagnostiků ČR a vlastní dotazník sestavil další partner projektu společnost Factum Invenio, která zajišťuje rovněž následné statistické vyhodnocení dotazníkového šetření.

Z první etapy Růžové jízdy proti rakovině prsu jsou údaje již vyhodnoceny.

Zajímavé bude rovněž srovnání zjištěných údajů z první a druhé části republiky.