Fakultní nemocnice nabízí mužům vyšetření i bez objednání

Fakultní nemocnice Olomouc přitom již třetím rokem nabízí mužům v rizikové skupině preventivní vyšetření. Mohou přijít bez objednání. Jenže zájem zdaleka neodpovídá závažnosti onemocnění. „Jde o velmi zákeřné a nebezpečné onemocnění, jehož průběh až v šedesáti procentech neprovázejí žádné příznaky. Stále se na toto nebezpečí snažíme upozorňovat, ale pořád je hodně mužů, kteří nebezpečí karcinomu prostaty podceňují,“ posteskl si přednosta urologické kliniky FNO Vladimír Študent.

Vzpomněl přitom nedávný případ, kdy pacient přišel do nemocnice s bolestmi zad. Nakonec měl rakovinu prostaty ve značně rozvinutém stadiu. „Přitom při preventivním vyšetření, které spočívá pouze v odběru vzorku krve, můžeme nemoc odhalit včas a naděje na úplné vyléčení je při včasném záchytu velmi vysoká,“ zdůraznil přednosta Študent.

V jednom však mají muži z Olomouckého kraje výhodu. Přestože je zde výskyt rakoviny prostaty častější než jinde, díky špičkové péči zde umírá zhruba stejně lidí jako v místech, kde se toto onemocnění nevyskytuje tak často. V přepočtu jde zhruba o dvacet nemocných na sto tisíc obyvatel, což odpovídá republikovému průměru.

Evropský den prostaty

Uplynulý pátek vyhlásila Evropská asociace urologů Evropským dnem prostaty.

Urologická klinika Fakultní nemocnice v Olomouci již třetím rokem nabízí ve spolupráci s oddělením klinické biochemie v rizikové skupině mužů preventivní vyšetření bez předchozího objednání a bez doporučení praktického lékaře.

Mluvčí nemocnice Egon Havrlant uvedl, že odborníci ve druhém pololetí loňského roku vyšetřili v olomouckém regionu 362 mužů. U 164 nemocných provedli lékaři punkci prostaty a z toho u 39 nemocných odhalili rakovinu. „Těch, kterých se onemocnění týká, je však mnohem více. Ročně provedeme zhruba osmdesát operací a další tři desítky pacientů léčíme pomocí radioterapie,“ popsal přednosta kliniky Študent.

Rakovina prostaty, která je v Česku třetí nejčastější příčinou úmrtí u mužů, je podle Študenta velkým rizikem hlavně pro muže mezi 40 a 65 lety. Rizikovými faktory jsou vedle věku a dědičné dispozice strava bohatá na tuky, méně pohybu a kouření.

„Preventivní vyšetření spočívá pouze v odběru vzorku krve. Výsledek sdělíme pacientovi do týdne. Je určitě dobré získat jistotu a je důležité si uvědomit, že přijít včas znamená žít,“ upozornil přednosta.