„V počtu nových onemocnění kopírujeme vyspělé západní státy. Proč tomu tak je, to bohužel nevíme. Domníváme se, že nemoc výrazně ovlivňuje stres, žicvotní styl, strava. Genetika hraje jen malou roli,“ uvedl docent Jan Daneš, místopředseda Komise pro screening nádorů prsu ministerstva zdravotnictví.

Podle něj je značně zarážející, že přes mnohaleté informační kampaně o prevenci nádorového onemocnění prsu, ženám stále chybějí základní informace. To potvrdil i projekt Růžová jízda proti rakovině prsu a data, která lékaři získali prostřednictvím dotazníků, jež návštěvníci růžového autobusu vyplnili.

„Pouze 59 procent žen ví, jak si provést samovyšetření prsu. Ještě horší je povědomí o mamografickém vyšetření. Neví, od jakého věku mají nárok na bezplatné vyšetření a netuší, že mezi jednotlivými vyšetřeními má uplynout 24 měsíců, nikoliv půl roku,“ řekl Daneš.

Odborníci jsou navíc šokováni zjištěním, že jen málo lékařů, a to dokonce gynekologů, věnuje tomuto onemocnění pozornost a doporučí ženě vyšetření. Většinou si o něj musejí říci samy. „Zjistili jsme, že ženy by přivítaly možnost, kdyby mohly navštěvovat screeningová centra přímo bez žádanky lékaře a jsou velmi nakloněny pravidelnému zasílání pozvánek na screeningová mamografická vyšetření,“ dodal Daneš.

Napomoci informování o nebezpečné chorobě by měla i druhá etapa Růžové jízdy proti rakovině prsu, která startuje 17. září vKlatovech. Růžový autobus sodbornou posádkou projede na 30 měst po celé republice a lidé budou moci získat veškeré informace o možnostech prevence a způsobech léčby.