Hlavní fígl je v tom, že se nevytvoří vyšší teplota v okolí nádoru, při zákroku se tak nepoškodí cévy, okolní žlučovody, minimalizuje se hrozba infekce.

Tým kolem šéfa chirurgické kliniky Vladislava Třešky provedl v pátek v plzeňské fakultní nemocnici první podobnou operaci v Čechách.

V Plzni se ročně udělá osmdesát operací rakovinou napadených jater. Díky přístroji produkujícímu elektrické výboje se na operační sál dostane dalších deset pacientů ve stavu, který je doteď řadil mezi neoperovatelné.

Přístroj se dá využít i k léčbě slinivky, plic, prostaty nebo ledvin. V blízké budoucnosti se uvažuje i operaci mozku.

Prodloužený život

Ohromnou výhodou zákroku je také jeho rychlost, navíc se většinou nemusí provádět žádný řez. „Odstranění nádoru trvá kolem deseti minut, operovaný se často nemusí vůbec ´otevírat´, je jen pod rentgenovou kontrolou. Zákrok je velmi ohleduplný, navíc přesně ohraničený, nepoškozuje okolí. Organismus si poté mrtvé buňky odstraní sám, tkáň je pak čistá,“ připomíná přednosta chirurgie Vladislav Třeška.

Díky šetrnosti se snižuje doba rekonvalescence. „Po běžné operaci řezem trvá hospitalizace čtyři až pět dnů, při této metodě jde pacient do osmačtyřiceti hodin domů,“ vypočítává přednosta.

Hlavně ale takzvaný nanonůž může prodloužit člověku s rakovinou jater podstatně život. U lidí s napadenými játry se může operativně léčit pouze dvacet procent pacientů. „Z nich se čtyřicet procent dožívá minimálně dalších pět let, ti neoperovatelní umírají do jednoho roku. A nyní můžeme dát šanci dalším lidem, kteří mají stejnou šanci – tedy u čtyřiceti procent alespoň pět let,“ říká Třeška.

Naděje na delší život svítá i pro pacienty s rakovinou slinivky, právě na ní se v plzeňské nemocnici chtějí také soustředit. Neoperovatelní pacienti s touto diagnózou většinou umírají do půl roku, s využitím sond se ve Spojených státech povedlo v deseti případech umožnit prožít lidem dalších dvacet měsíců.

Plzeň a Praha

Nová metoda se začala používat ve Spojených státech loni, letos dorazila i do Evropy. V Čechách se kromě plzeňské fakultní nemocnice počítá s jejím využitím také v Praze na Vinohradech a v nemocnici na Karlově náměstí.

Plzeňský tým si bude zatím přístroj bezplatně pronajímat, platit bude jen sondy. „Tři sondy, které se obvykle při operaci využívají, stojí 90 tisíc korun. Zatím peníze platí nemocnice, snažíme se také využít grantů, pomáhají nám sponzoři. V budoucnosti bychom chtěli, aby se na platbě podílel i pacient,“ dodává přednosta Třeška.

Použití nanonože

Odstranění nádorů především na játrech, ale i na slinivce, ledvinách, plicích, prostatě, v budoucnosti i na mozku
Trvání zákroku: 10 minut
Nádor odstraňuje ´za studena´– neničí okolní tkáň
Hospitalizace: do 48 hodin
Přístroj stojí 10 mil. Kč (FN si ho bezplatně pronajímá)
Sondy na 1 operaci: 90 tisíc Kč