Tato nejčastější rakovina u mužů v ČR je ročně odhalena u více než 5000 pacientů, 1500 zemře. Nádor roste pomalu a nemocní dlouho nemají potíže. Na prevenci nechodí, uvedla primářka a místopředsedkyně Ligy proti rakovině. Význam prevence připomene Světový den proti rakovině 4. února. „Rakovina prostaty bude také tématem sympozia, které Liga v tento den uspořádá,“ doplnil předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier. Varující podle něj je, že nádorů prostaty přibývá, za 15 let se výskyt ztrojnásobil. Úmrtnost přitom klesá jen velmi pomalu.

Klidně o vyšetření požádejte!

Profesor Dienstbier doporučil mužům nad 50 let, aby každý rok chodili na preventivní prohlídku. Praktický lékař by jim měl vyšetřit prostatu pohmatem a testovat krev na prostatický antigen. Pokud jim to nenabídne, měli by ho o to požádat, zdůraznil profesor. Letošní kampaň je pro něj poslední ve funkci předsedy organizace, kterou před 20 lety založil.

Novinářům řekl, že vedení předá mladším. Omladí se i celý výbor Ligy, z průměrného věku 70 let se vyhoupne na zhruba 50 let. Profesor, který je symbolem celé jedné éry této organizace, bude pracovat dál jako člen její revizní komise. Bude se tedy podílet i na každoročních sbírkách na podporu nádorové prevence a výzkumu. Konají se vždy v květnu, dříve pod názvem Květinový den, nyní jako Český den proti rakovině.

Hlavně prevence a osvěta

„Za 20 let vybrala Liga od občanů a sponzorů 199 milionů korun, v posledních letech to bylo 16 až 20 milionů korun ročně, z nich 60 procent dáváme na dlouhodobé programy,“ vypočítal profesor. Liga přijala evropské cíle snižovat úmrtnost na zhoubné nádory o jedno procento ročně. „Dáváme důraz na prevenci a osvětu, na odtabuizování zhoubné nemoci,“ shrnul.

Liga proti rakovině přispěla k zavedení plošných screeningů v Česku, tím i k tomu, že zhoubná nemoc se stále častěji odhalí už v časném stadiu. Zdravotní pojišťovny platí ženám screening rakoviny prsu a čípku děložního a mužům i ženám screening rakoviny tlustého střeva a konečníku.