Ransdorf už podle Suché mluvil s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. „Dohodli se na tom, že přijde celou věc vysvětlit na kolegium," uvedla. Vedení komunistické strany ještě v neděli „s politováním" konstatovalo, že europoslanec s ním „přes veškerou snahu" nekomunikuje.

„Oficiálně jsme mu vzkázali, že bychom s ním potřebovali na to téma mluvit… Čekáme jen, jestli dorazí," řekl dnes místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Ransdorfa zadržela švýcarská policie spolu se třemi Slováky v curyšské bance ve čtvrtek a vyslýchala je kvůli podezření z finančního podvodu. Politik tvrdí, že chtěl v jejich doprovodu pouze zprostředkovat komunikaci mezi bankou a jejím klientem V.H., od něhož měl plnou moc. „Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil," uvedl v nedělním prohlášení Ransdorf. Na svobodu se dostal v sobotu a odjel do Česka.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ale v sobotu řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Zatčení

„Celkem byly zatčeny čtyři osoby, z toho tři byly v pátek propuštěny. Čtvrtá je stále ve vyšetřovací vazbě," řekla Bouvardová. K identitě zadržovaného se odmítla vyjádřit, stejně jako k totožnosti osoby, kterou Ransdorf označil jako V. H. a jehož jménem měl údajně navázat s curyšskou bankou komunikaci.

Peníze na účtu prý mohly patřit dědici nejmenovaného nacistického pohlavára, tvrdí starosta slovenské obce Ivanka pri Nitre Luboš Gál, který prý dokumenty o účtu viděl už před lety, nepokládal je ale za věrohodné. „Spousta nic neříkajících dokumentů, ale jednoznačně se jednalo o konto ve švýcarské bance s obrovským množstvím financí, které je napsané na člověka žijícího v Čechách," řekl serveru idnes.cz Gál. Podle něj by měl být pan V.H. přímým dědicem. „To je Čech, žijící v Česku," upřesnil pro Český rozhlas.

Podle slovenských médií je Slovákem, kterého švýcarská policie jako jediného ze čtveřice nepropustila, právě bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický.

Vyšetřování

Bouvardová rovněž potvrdila, že vyšetřování se vede kvůli „majetkovým trestným činům", o co konkrétně jde, ale nesdělila. „Nejdříve musíme vést trestní vyšetřování a pokud dojdeme k závěru, že máme dostatek důkazů, podáme obvinění. Ale to určitou dobu potrvá," dodala.

Ransdorf by se měl podle Suché vrátit do své kanceláře a pracovat. Na radu právního zástupce by neměl komunikovat o záležitosti s médii. „Ale samozřejmě stranickým kolegům to řekne," podotkla vedoucí europoslancovy kanceláře. Europoslanec podle ní taky zváží právní kroky, aby očistil sebe i KSČM.

V nedělním prohlášení Ransdorf nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci, a uvedl jen iniciály tohoto muže. „Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala," u­vedl.

Ransdorf v prohlášení vysvětloval, že pracovníci banky s ním a s jeho doprovodem vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty. Falšování ale poslanec odmítl, napsal, že kopie dokladů dostal až těsně před návštěvou banky.

Dva ze zadržených Slováků byli v minulosti trestáni v souvislosti s daňovými úniky a s podvodem.