„Pozastavím své členství a uvidíme, jestli se do frakce někdy vrátím. Jsem ale přesvědčen, že nic špatného jsem neudělal," řekl ČT Ransdorf. Jeho kolegové z Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice v Evropském parlamentu zatím nechtějí vydávat stanovisko, Ransdorf jim chce okolnosti svého zadržení vysvětlit.

Už v úterý se europoslanec v Praze sešel s vedením KSČM. Předseda strany Vojtěch Filip řekl, že Ransdorf na schůzku přinesl dokumenty, které vyvracejí, že se dopustil trestného činu. Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová ale v úterý řekla, že švýcarská justice považuje všechny čtyři za obviněné a žalobci s nimi vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům.

Převod na základě falešných dokumentů

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Ransdorf v rozhovoru pro média ale řekl, že nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl prý jen informace k dědictví po švýcarské občance, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. V žádném případě podle něj nemělo jít o dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek Židů, kteří si jej v bance za války uschovali.