Takto stručně by se dala shrnout slova de facto prvního přímého ředitele věznice s dohledem a dozorem Rapotice.
Je jím od léta Pavel Ondrášek, který před tím pracoval na obdobné pozici ve věznici pro mladistvé ve Všehrdech a ve vazební věznici Liberec.
Na pátek si sezval starosty z vesnic v okolí vězení i zástupce médií, aby dal najevo, že rapotický kriminál stojí o spolupráci.
„Dnes moderní věznice ušla obrovský kus cesty. Původně tu existovala raketová základna, která za socialismu zajišťovala protivzdušnou obranu Brna,“ podotkl Ondrášek.
Polovina vězňů už pracuje
Není bez zajímavosti, že polovina hříšníků, kteří si zde odpykávají své tresty, pracuje.
„Dostal jsem 44 měsíců. Za co přesně sedím, říkat nebudu, ale šlo o nedbalostní čin, nic dopředu promyšleného. Pracuji u Brna a jsem za to jedině rád. Nedokázal bych celé dny jen tak sedět na pokoji. Musím něco dělat. Dluhy nemám, ale z výplaty přispívám na svůj pobyt tady,“ svěřil se mladý muž z cely, kterou novináři i starostové měli možnost navštívit.
Cely jsou podobné běžné ubytovně
Cela však není pravé slovo. Pokoj je podobný běžné ubytovně, tento mladík tu s „parťákem“ například pěstují rybičky, které zdědili po předchůdcích. Na zdi plakáty, sem tam kytka, záclony, namodro natřený nábytek. Kdo čeká pruhovaný mundúr a okénko ve dveřích na výdej stravy, je na omylu. Vězni se pohybují v civilním oděvu, ve společenské místnosti mají k dispozici televizi, v tělocvičně si mohou zahrát fotbal, v kantýně si mohou nakoupit. V nabídce je snad desítka kroužků, angličtinou počínaje, dějepisným konče.
„Dohled a dozor jsou kategorie těch nejnižších trestů. Nesedí tu násilníci a vrazi. I proto mohou pracovat mimo areál ve firmách a nutno podotknout, že zájem o jejich práci stoupá,“ zmínil nový ředitel Ondrášek.
Podmínky jsou nastaveny tak, že vězni jsou motivováni, aby situace nezneužili. O to dostat se za zdi kriminálu mají velký zájem. Stačí sebemenší prohřešek a už se ven nepodívají.
Na vězně pracující venku je samá chvála
„My zaměstnáváme tři odsouzené. Jeden z nich je snad dokonce v běžném životě fyzik. Výborně nám pomáhají, na rozdíl od lidí ve veřejně prospěšných prácích mají obrovskou motivaci dělat a dobře dělat. Teď se třeba učí šroubovat sádrokarton. Určitě je využijeme i na zimní úklid chodníků, jak velí nový zákon,“ popsal situaci v Kralicích nad Oslavou tamní starosta Emil Dračka.
Rapotická starostka Marcela Smekalová mluví obdobně. V Náměšti nad Oslavou je situace odlišná. „Máme vlastní firmu na údržbu města. Několik vězňů z Rapotic bychom zřejmě využili při nějaké mimořádné situaci, třeba sněhové kalamitě. Jinak máme zájem o vyložené specialisty, sháněli jsme například dobrého dlaždiče, kterých je zoufale málo,“ upřesnil starosta Náměště Vladimír Měrka. Na to ředitel věznice Ondrášek okamžitě reagoval: „V případě kalamitních stavů, ať jsou to sníh, lesní polomy či záplavy, jsme schopni dát k dispozici ze dne na den skupinu 10 až 12 vězňů.“
V rapotickém kriminálu si v současnosti svůj trest odpykává 280 odsouzených, areál však stále ještě prochází rekonstrukcí.
V káznici ještě přibude vězňů i zaměstnanců
„Reálně tu máme místo pro 230 vězňů. Z toho je patrné, že věznice je přeplněná a do budoucna to zřejmě nebude lepší. Byť její kapacita je deklarována pro 460 vězňů a tohoto čísla dosáhneme v příštím roce, lze očekávat, že jejich číslo časem stoupne až na 600,“ upozornil ředitel Pavel Ondrášek.
Nyní tu pracuje 190 zaměstnanců, do plné kapacity jich chybí ještě 60. Zájem bude o různé profese například zdravotnické či správní. Upřesnění se ředitel zatím vyhnul s tím, že každopádně půjde o lidi přinejmenším s maturitou.