Ve zdejším kulturním domě se sešli zastupitelé obce a příslušníci Policie ČR, aby odpovídali na otázky a náměty občanů Ředhoště a pokusili se nalézt rozumné východisko z vyhrocené situace.

Zazněla tvrdá slova

Na počátku zasedání vyslechli občané z úst starosty znění poštou doručené „Žádosti o neprodlené řešení rasistických projevů osob romského původu obce Ředhošť“, jež obsahovala návrhy pořádkových opatření proti nepřizpůsobivosti obyvatel, jako jsou každodenní kontroly pohybu a chování romských obyvatel policií. "Jestli chceme takto pokračovat, tak se vracíme do roku 1934," komentoval obsah dopisu starosta obce Mšené - Lázně Josef Bíža.

Občané měli otázky i na přítomného ředitele litoměřické policie Pavla Lopušníka. Dotazy se týkaly především postupu policie při vyšetřování incidentu. Podle vyjádření občanů totiž zasahující policisté nelegitimovali romské občany a nezajistili během zásahu oddělení obou znepřátelených skupin. „Já samozřejmě nemůžu dát za každého policistu, který tam byl, ruku do ohně,“ uvedl ředitel policie s tím, že postup nemusel být zcela v pořádku. Občany ale ujistil, že policie totožnost Romů zná.

A co ti další?

Informoval také o tom, že na postup policie byla podána stížnost, která bude prošetřována nadřízenými orgány. Výsledek má být zveřejněn. Dalším zásadním dotazem na adresu policie bylo to, proč policisté zajišťují osobní ochranu mladistvého útočníka z řad Romů a zda jsou ochotni hlídat také bezpečnost dalších lidí, kteří se cítí ohroženi. Romové na zastupitelstvu tvrdili, že rasové připomínky nemají oni, ale bílí občané. Také důvod k obavám mají spíše Romové. „Teď říkáte, že bílí jsou v ohrožení. A na kohopak tam jedou ti skini?,“ apeloval na zastupitele Michal Jelínek.

"Lidi, berte nás, jací jsme. Však máme srdce na stejné straně. Nevím, proč na nás pořád to špatné světlo házíte," uvedl Michal Jelínek. Dále zastupitelům řekl, že nadávky do „bílých sviní“, které při útoku na občany Romové křičeli, prý byly pouze odpovědí na stejné urážky ze strany starousedlíků.

Romové odešli

Po několikaminutovém projevu ho přerušil jeden občan a po krátné rozepři o slovo všichni Romové z jednání odešli. „Byl jsem svědkem toho incidentu, kdy konkrétně pan Jelínek přišel vyrovnávat účty s baseballovou pálkou, abyste věděli. Pokud tady tento pán bude mluvit několik minut o tom, jak je dobrý, je to špatné,“ ohradil se vůči projevu Michala Jelínka Jiří Nováček. Společně s dalšími občany Ředhoště navrhl několik možností, jak by obec mohla situaci řešit. Jedním z navrhovaných řešení byla instalace bezpečnostních kamer. Občané tento návrh uvítali, zároveň však upozornili na nutnost prevence.

Zřídí obecní policii?

„Zastupitelé přijmou taková opatření, abychom pomohli udržení klidu. Chtěli bychom začít už u školáků. Zvážíme také, zda založit obecní policii nebo si policisty vypůjčit z jiného města, aby nám tady pomohli,“ uvedl starosta Mšeného – Lázní Josef Bíža.

Zakládají sdružení

Obyvatelé Ředhoště vzali iniciativu také do svých rukou. Zakládají sdružení, které bude věc řešit. „Myslím si, že se tu uskutečnily některé kroky k tomu, že bude spravedlnosti učiněno za dost. Mělo to ale přijít už dříve, bylo to připomínáno tři roky dopředu,“ uvedl člen přípravného výboru Jiří Nováček. "Stížnosti nepomohou. Musí se vyřešit, jak tyto lidi zapojit do veřejného života," upozornil dále.

„Dnes je tu taková situace, kdy Romští občané učí své děti od devíti let kopat do lidí. Starousedlíci začínají vštěpovat svým dětem "dávej si na něj pozor, to je Rom". Aby to takto vypadalo, to je špatně,“ upozorňuje Nováček. Podle něj je jediným řešením začít spolupracovat s odborníky nebo nějakým sdružením, které pomůže obyvatelům Ředhoště najít smír a naučit se spolu žít.