Hajloval, nebo nehajloval?

O to jde v posledním skandálu českého fotbalu, jehož hlavní postavou je fotbalista pražské Sparty Pavel Horváth.

Ten v posledních minutách zápasu Sparty s Viktorií Žižkov přišel mírnit fanoušky nejtvrdšího jádra svého týmu. Uklidňující gesto mělo podobu zdvižené pravice, ne nepodobné nacistickému pozdravu. Ve čtvrtek jeho chování řešila disciplinární komise fotbalového svazu. Policie žádný podnět nedostala.

Pro zvětšení grafiky na ni klikněte myší…

„Viděl jsem ten záznam a sám si nejsem jist, jestli to bylo, nebo nebylo hajlování,“ uvedl pro Deník odborník na extremismus Miroslav Mareš. „Takové chování samotných hráčů je novinkou posledních let, která reaguje na celkové prostředí v českém fotbalu,“ dodal Mareš. Podle něj nejde o skutečný rasismus, ale spíše o snahu provokovat. Samotný Horváth svého gesta lituje. „Zpětně to považuji za nešťastné gesto, které ale rozhodně nebylo myšleno se špatným úmyslem,“ tvrdí Horváth.

Podle Mareše jsou rasistické výkřiky fanoušků během zápasů běžné. Většinou ale nejsou politicky motivované. S výjimkou několika fanoušků pražské Sparty, kteří mají blízko k extrémně pravicovému Národnímu odporu. Ve světě jsou známi rasistickými projevy fanoušci italského Lazia nebo mnichovského Bayernu.