To je asi jediné, na čem se shodnou bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) a jeho následovník David Rath z ČSSD. Oba ve vzácné jednotě vytýkají svému politickému soupeři prakticky totéž: nehospodárnost, nekoncepčnost, zbytečné plýtvání a zadlužování kraje.

Středočeské finance (a zejména vzájemné obviňování z jejich promrhání) se nyní zřejmě stanou i jedním z témat předvolebního soupeření mezi občanskými a sociálními demokraty, i když kampaň předchází volbám do sněmovny a nejde o obsazení postů v krajském zastupitelstvu. Pro běžného občana nicméně regionální politici vysílají jasný signál: pomyslná krajská pokladna zeje prázdnotou.

Upozornil na to Bendl, podle jehož vyjádření Rathova administrativa během svého ročního působení v čele kraje prohýřila peníze v placení nákladných volebních slibů pro vybrané skupiny lidí, stamiliony utrácí i v neprůhledných dotacích a grantech či mrhá penězi na vlastní sebeprezentaci. Krajský rozpočet tak podle vyjádření klubu zastupitelů za ODS velmi rychle vysychá, což vede k vážným problémům v hospodaření kraje. Dokonce se prý už stalo, že pro nedostatek peněz nedostali včas své výplaty zaměstnanci některých sociálních ústavů!

Děravé silnice zacelí dluhopisy?

„Hejtman Rath bude muset Středočechy zadlužit. Zvažuje vydání dluhopisů nebo úvěry u bank. Ty jsou však nyní velmi drahé a nevýhodné,“ upozornil bývalý hejtman. Zdůraznil také, že současné vedení kraje zatím o chystaném zadlužení z opatrnosti příliš nehovoří. Kvůli obavám z negativních reakcí veřejnosti prý chce vyjít s pravdou na světlo až po květnových parlamentních volbách.

Rathovy plány Bendl považuje za neuvěřitelnou nehoráznost. „Nejdříve peníze rozhází tak, že pokladnu kraje přivede téměř na buben, a nyní s klidem přizná, že plánuje zadlužení pro všechny obyvatele,“ konstatoval místopředseda ODS, který je nyní ve Středočeském kraji jedním z nejvýraznějších opozičních zastupitelů. Reagoval tak na údaje uveřejněné v informačních novinových inzerátech Středočeského kraje, podle nichž bude na opravy a údržbu silnic, které jsou zvlášť po současné kruté zimě v dezolátním stavu, nutné získat peníze prostřednictvím obligací nebo úvěrů. Potřeba masivních investic, které by pomohly řešit neutěšený stavu silnic a mostů, je ale dlouhodobá – už podle odhadů z éry Bendlova působení v čele kraje se pohybovala kolem minimální úrovně deseti miliard. Rathovi odpůrci nicméně nyní tvrdí, že vypůjčené peníze nemají posloužit pouze k zaplacení dlouhodobě opomíjených rekonstrukcí komunikací druhé a třetí třídy. Použít se prý mají i na další investice: na opravy a dostavby nemocnic, škol a domovů důchodců.

Splácí se dluh z doby rozkvětu

Vedení kraje nepopírá, že o vydání dluhopisů skutečně uvažuje. Míní ale, že Bendl nyní propásl příležitost mlčet. „Považujeme za směšné, že bývalý hejtman Středočeského kritizuje úvahy o možném dluhopisovém programu kraje, když on sám po sobě zanechal dluh, který vznikl paradoxně v době obecného hospodářského růstu,“ uvedla tisková referentka krajského úřadu Markéta Vítková. „Tento dluh nyní splácíme, což kraj zatíží devíti miliardami korun,“ dodala. Jak Vítková dále připomněla, kvůli hospodářské krizi kraj vloni a letos přišel po příjmové stránce o dvě miliardy korun.

Kolem peněz panují politické půtky

Sám Rath již dříve zdůraznil, že kraj přichází o příjmy nejenom v důsledku dopadů hospodářské krize, ale zřejmě také v důsledku předvolebního soupeření. Uvedl to před měsícem v souvislosti s informacemi o snížení měsíčních záloh, které středočeským nemocnicím posílá Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta sice takový postup odmítla, vedení špitálů nicméně trvá na svém: krajské nemocnice v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Benešově a Kutné Hoře dostávají na předběžných úhradách za zdravotní péči každý měsíc o 10,4 milionu korun méně, než činily měsíční zálohy před rokem. V té souvislosti současný hejtman veřejně obvinil z úmyslného vyvolávání problémů prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra, jehož označuje za „skutečného vládce resortu“. Ten totiž stejně jako Rath kandiduje v parlamentních volbách, ovšem v barvách ODS – a o zisk poslaneckého mandátu se uchází právě ve Středočeském kraji.

Hejtman má co vysvětlovat

Kraj by peníze měl, kdyby je hejtman Rath neprohýřil na svou prezentaci a nákladné a nesmyslné projekty, jako je například ve velkém zneužívané žákovské jízdné. Je to paradox. Na jedné straně se dělá před lidmi hezkým, jak jim platí žákovské jízdné a zdravotnické poplatky, na straně druhé pak chce z jejich kapes s klidným svědomím vytáhnout peníze na tolik potřebné investice. David Rath také bude muset vysvětlit, za co utratil čtyři miliardy korun, které v roce 2008 získal Středočeský kraj ve formě úvěru za výhodných podmínek ve výběrovém řízení na spolufinancování projektů z evropských fondů a rekonstrukce silnic v kraji.

Petr Bendl, zastupitel Středočeského kraje za ODS