Ratha tentokrát doveze eskorta z vazby v Litoměřicích přímo do Sněmovny. Minule – v souvislosti se stíháním ohledně údajně zmanipulované zakázky na opravu buštěhradského zámku – členové výboru vyslechli někdejšího středočeského hejtmana v zařízení ministerstva vnitra Spiritka. Nyní už nejsou podmínky jeho vazby tak přísné, pominula koluzní vazba kvůli případnému ovlivňování svědků.

Sněmovna Ratha zřejmě vydá

Nynější korupční kauza se týká nákupu vybavení pro některé středočeské nemocnice. Členové výboru soudí, že stanovisko k Rathovu stíhání pro Sněmovnu bude i v tomto případě kladné. „Neříkám předem, jak budu hlasovat. Všichni ale mají dostatečně jasno, podkladový materiál je k tomu bohatý," řekl ČTK člen výboru Marek Benda (ODS). Pro vydání bude hlasovat například další člen Jeroným Tejc (ČSSD).

Zdá se, že doporučení výboru padne už v pondělí. „Může se samozřejmě stát, že se od Davida Ratha dozvíme něco tak zásadního, že bude nutné další jednání. Ale nepředpokládám to," řekl ČTK Tejc. Také Benda soudí, že výbor nebude chtít rozhodování zdržovat.

Kriminalisté obvinili Ratha už v polovině května z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Zadrželi ho s penězi v krabici od vína. Sněmovna stíhání potvrdila.

Spolu s Rathem je obviněno dalších deset lidí; několik z nich zůstává ve vazbě. Policejní žádost k dalším kauzám dorazila do Sněmovny v červenci.