Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rath po roce své kauzy: Soud postupuje zaujatě a není nestranný

Praha – Podle bývalého hejtmana Středočeského kraje a exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) by mohlo hlavní líčení v jeho kauze, ve které je obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce, skončit ještě letos. Ve čtvrtek uplyne rok od začátku soudního projednání u Krajského soudu v Praze.

5.8.2014 53 AKTUALIZOVÁNO 5.8.2014
SDÍLEJ:

David Rath u soudu.Foto: Deník/Šťastný Dimír

Rath tvrdí, že soud postupuje zaujatě a není nestranný. Například prý stále zamítá námitky obhajoby. Lékař a někdejší politik nyní pracuje v soukromé ordinaci v Hostivici, kde bydlí.

Rath uvedl, že se zřejmě blíží uzavření dokazování, po kterém následují závěrečné řeči a rozsudek, který by mohl padnout ještě letos. Termíny jednání jsou zatím vypsané do září, soud pak určí další. „Záleží na soudu, protože je tam řada navržených důkazů ze strany obhajoby včetně některých svědků. Záleží na tom, jestli je připustí a rozhodne je provést," dodal.

Výslech dalších úředníků

Soud by podle něj měl vyslechnout další úředníky Středočeského kraje a znalce kvůli zadávání zakázek. „Jsou to věci, co byly založeny ve spisu. Vyplývá z nich, že žádná zakázka nebyla předražená a soutěže probíhaly podle zákona a zažité praxe," řekl Rath. Zatím se prý ještě nedokončily návrhy obžaloby.

Rath postup soudu označil za neobjektivní. „Soud podle mě postupuje dost zvláštně, zaujatě, takže není nestranný a vzbuzuje ve mně pochybnosti vůbec elementární možnosti na spravedlivý proces," uvedl. Soudce Robert Pacovský prý zamítá „jak na běžícím pásu" námitky obhajoby, které jsou podle Ratha „velmi často oprávněné a fundované".

Přísedící v senátu

Stěžuje si také na čtyři přísedící v trestním senátu – někteří se podle něj občas pošklebují nebo usínají. „Na mě to dělá dojem, že pan předseda dostal od někoho nalinkováno, jak to asi má dopadnout. Já od toho nečekám nic objektivního, spíš mě zaráží, jak moc dávají najevo, že je celý proces hrozně nudí a nezajímá," dodal.

Podivné jsou podle něj okolnosti přidělení případu Pacovskému. Bylo prý dopředu jasné, který soudce dostane případ na stůl, přičemž tomu má být naopak náhodným výběrem. Důvodem prý bylo to, že Pacovský řeší tento typ případů. Podle Ratha ale dosud žádnou korupční kauzu nedělal. „To je, jako bych já řekl o doktorovi, který jde poprvé transplantovat plíce, že je expert na transplantace. Dělá to na mě dojem, že byl na začátku někým vybrán," sdělil. Co se týče spravedlivého rozhodnutí, sází spíše na případné odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Posudky podle něj dokazují, že v případu není nikdo poškozený a hodnota zakázek byla podle obvyklých cen. „Soutěže probíhaly podle zákona a nebyly diskriminační. Za těchto okolností někoho odsoudit, ať to ten soud udělá. Já si myslím, že to vstoupí do historie. Tomu nikdo nebude věřit, ale samozřejmě se to může stát," dodal.

Soud od loňského srpna vyslechl několik desítek svědků a přehrál desítky hodin odposlechů a videozáznamy. V nynější fázi se zabývá listinnými důkazy, jako jsou například smlouvy a záznamy z úředních jednání.

Ovlivňování veřejných zakázek

Státní zástupce Petr Jirát v kauze viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Týkaly se stavebních zakázek a modernizace nemocnic. Vítězství v tendrech byly podle obžaloby domluvené pro předem vybrané firmy, což údajně provázela korupce. Za organizátory označuje exšéfku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, dříve Pancovou, a jejího partnera Petra Kotta, který byl náměstkem krajských nemocnic a dříve také poslancem a šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kott se s Pancovou letos oženil. Policie v kauze zatýkala v polovině května 2012. Rath, Kott a Pancová strávili více než rok ve vazbě.

Dalšími obžalovanými jsou šéfové a manažeři firem, které se o zakázky ucházely, nebo obchodní soutěže pořádaly. Rath údajně o všem věděl coby hejtman a dělil se o úplatky. Exposlanec vinu odmítá. Z obžalovaných mu hrozí nejvyšší trest – až 12 let vězení.

Rath má zpět pas, vycestovat prý nehodlá

Soud vrátil po více než půl roce od propuštění z vazby Davidu Rathovi pas. Také se nemusí hlásit probačnímu úředníkovi. Do ciziny se prý ale kvůli pracovnímu vytížení a své soudní kauze nechystá, uvedl dývalý středočeský hejtman a poslanec. 

„Mám u sebe pas a mohu vycestovat. Jak vidíte, nikam neprchám," řekl Rath. Podotkl, že když není soud, podstatnou část času tráví v ordinaci.

O navrácení cestovních dokladů a zrušení dohledu probačního úředníka podle něj krajský soud rozhodl v červnu. „V podstatě všechna omezení mi byla zrušena s obrovským skluzem, protože se tak dělo na podkladě rozhodnutí Ústavního soudu, který ale rozhodl, že už od loňského června byla moje vazba a všechna omezení nezákonná," uvedl Rath.

Žalobce Petr Jirát sdělil, že soud vyhověl žádosti o vrácení dokladů a zrušení dohledu probačního úředníka také u dalších dvou obžalovaných, kteří byli více než rok s Rathem ve vazbě – Kateřiny Kottové, dříve Pancové, a jejího partnera Petra Kotta. Rozhodnutí není zatím pravomocné, protože Jirát podal stížnost, kterou přezkoumá Vrchní soud v Praze. „Podle mě důvody vazby trvají," řekl Jirát. Chce proto, aby byla vazba stále nahrazená přinejmenším zákazem vycestování do pravomocného rozsudku krajského soudu.

Justice loni podle Ústavního soudu (ÚS) při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. ÚS vyhověl jeho dvěma stížnostem a zrušil usnesení, jimiž Vrchní soud v Praze loni v červnu a srpnu potvrdil trvání vazby.

Nález soudu Rathovi otevřel cestu k případnému odškodnění. „Moji obhájci mají nějaké varianty, kdy mně doporučují, abych určitou satisfakci chtěl. Stále to zvažuji, ale platí to, co jsem říkal, že mně přijde ten systém nefér, to znamená, proč to mají platit všichni lidé ze svých daní, když to způsobili konkrétní lidé," řekl Rath.

Podobně postupoval, když podal civilní žalobu na soudce Roberta Pacovského kvůli ochraně osobních údajů. Soudce podle něj pochybil, když nechal novináře pořizovat fotky a video spisu ve své kanceláři poté, kdy jej k soudu zaslal státní zástupce. Dokumenty byly uloženy v několika taškách a krabicích a na některých byly osobní údaje obžalovaných. Krajský soud za to dostal loni pokutu 10.000 korun. Rathovu žalobu soud zatím neřešil.

Výběr hlavních událostí v případu Davida Ratha:

2012:

14. května – Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun.

15. května – Státní zástupkyně oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a šéfy dvou stavebních firem.

16. května – Soud poslal Ratha do vazby. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele a tím na funkci středočeského hejtmana, a vystoupil z ČSSD. Poslanecký mandát si ponechal.

5. června – Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním.

18. července – Policie doručila do Sněmovny žádost o možnost stíhat Ratha kvůli údajné korupci při nákupu vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

20. srpna – Soud stanovil Rathovi pro propuštění z vazby kauci 14 milionů korun. Nadřízený soud ale rozhodnutí zrušil.

7. září – Sněmovna Ratha vydala k dalšímu trestnímu stíhání.

2013:

březen – Protikorupční policie navrhla obžalovat Ratha a deset jeho spoluobviněných.
březen – Soud rozhodl o Rathově propuštění z vazby na dvoumilionovou kauci. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil.
duben – Státní zástupce Petr Jirát podal soudu obžalobu na Ratha a deset spoluobviněných.
srpen – Kauzu začal projednávat Krajský soud v Praze. Rath v soudní síni zopakoval, že se žádného trestného činu nedopustil; vinu odmítli Pancová i Kott.

Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k soudnímu řízení jako poškozený, ministerstvo financí se s nárokem na náhradu škody nepřipojilo a také zástupce Středočeského kraje oznámil, že kraj se k trestnímu řízení nepřipojí, protože není schopen vyčíslit škodu.

27. září – Pražský vrchní soud propustil Pancovou z vazby.

8. října – Policie nově obvinila devět lidí a osm firem z přijetí úplatku, podplacení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

5. listopadu – Nejvyšší soud rozhodl, že trestní řízení s Rathem může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita.

11. listopadu – Vrchní soud propustil Ratha z vazby.

20. listopadu – Soud vyhověl žádosti o propuštění Kotta z vazby.

2014:

2. ledna – Ústavní soud rozhodl, že justice při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. Podle verdiktu pražský vrchní soud nepřihlédl k argumentaci obhajoby a řádně nezvážil možnosti nahrazení vazby jiným opatřením.

16. ledna – Líčení se konalo poprvé bez Rathovy přítomnosti. Rath o to požádal soudce kvůli tomu, aby mohl ve své ordinaci zaskočit za nemocnou kolegyni.

Autor: ČTK

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 53
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení